Ekspozycja muzealna, Warszawa ul. Świętojerska 12

soboty i niedziele g. 15–18
grupy na telefon: 502 421 944

Armenian exhibition, Warsaw Świętojerska 12

Saturdays and Sundays 3–6 p.m.
groups – +48 502 421 944

Թանգարանային ցուցադրությունշ

շաբաթ և կիրակի օրերին՝ 15–18
այցելությունների համար
զանգահարել +48 502 421 944

SKARBNICA POLSKICH ORMIAN

UWAGA! na życzenie naszych gości zmieniliśmy godziny otwarcia wystawy! Zapraszamy do zwiedzania stałej ekspozycji muzealnej SKARBNICA POLSKICH ORMIAN w każdą sobotę i niedzielę od 15:00 do 18:00, przy ulicy Świętojerskiej 12. Grupy powyżej 5 osób w dowolnych terminach...

FUNDACJA KULTURY i DZIEDZICTWA ORMIAN POLSKICH w kwietniu tego roku, obchodzi siedemnastą rocznicę powołania do działania przez ówczesnego ordynariusz katolików obrządku ormiańskiego w Polsce J.E. ks. kardynała Józefa Glempa. Od 17 lat sprawujemy pieczę nad spuścizną...

Kalendarz Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich – 2024

Drodzy Czytelnicy! Na rok 2024 przygotowaliśmy kalendarz prezentujący kolejne portrety polskich Ormian   Autorem tekstów jest profesor Andrzej A. Zięba, autorką szaty graficznej Elżbieta Łysakowska, nad jakością tekstów polskich czuwała Lidia Molak, tłumaczenia...

Ormiańskie pochówki na warszawskich Powązkach

Chcemy przypomnieć Państwu, że w naszym Archiwum Polskich Ormian znajduje się specjalne okno Cmentarz_Powązki w którym mamy możliwość odnalezienia miejsc pochówku Ormian na warszawskich Powązkach. Znajdziecie tam Państwo lokalizację na planie cmentarza, fotografię...

GALERIE ZDJĘĆ

NASZE PUBLIKACJE

Symeon Polski (Simeon Lehacy), Zapiski podróżne, w tłumaczeniu z języka ormiańskiego i opracowaniu Hripsime Mamikonyan.

Tom 4. Pomniki dziejowe Ormian polskich

Symeon Lehacy – urodzony ok. 1584 r. w Zamościu w rodzinie ormiańskiej, przybyłej do Polski z Kaffy na Krymie. Kopista ksiąg, śpiewak kościelny, kleryk, podróżnik, nauczyciel, literat. W wieku lat 24 wyruszył w pielgrzymkę do miejsc świętych chrześcijaństwa. Podróż trwała 12 lat.

Hripsime Mamikonyan – tłumaczka Notatek – w streszczeniu m. in. pisze tak: Podstawowego materiału biograficznego dostarcza jego główne dzieło – Zapiski podróżne. Zawarł w nim swoją autobiografię i cenne informacje na temat krajów, które zwiedził. Warto podkreślić fakt, że autor w sposób szczególny interesował się Ormianami i szczegółowo opisywał ich życie. Zazwyczaj podawał konkretną liczbę ormiańskich domów we wszystkich miejscach, gdzie był. Symeon pragnął przysporzyć rozrywki czytelnikom zainteresowanym odległymi krajami. Jednak podstawowym jego celem było dostarczenie informacji tym, którzy, tak jak on, będą podróżować po świecie. Zamierzał stworzyć poradnik dla ormiańskich pielgrzymów po miejscach świętych. Jest to jedno z nielicznych dzieł w serii literatury pielgrzymkowej napisanych z perspektywy człowieka Wschodu.

Rozmowa z Hripsime Mamikonyan, którą przeprowadził Andrzej Gliński ukazała się 53 numerze Awedisu https://ormianie.pl/files/53_Awedis.pdf pod tytułem Marco Polo z Zamościa.

Wydawcą jest Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie oraz Księgarnia Akademicka w Krakowie.
Publikacje do nabycia w:
Księgarni Akademickiej w Krakowie https://akademicka.com.pl/

W planie jest jeszcze: tom 5 – Podróż do Polski i innych krajów, w których żyją wygnańcy z miasta Ani autorstwa Minasa Bżyszkianca oraz tom 6 – Nowy Aliszan.

Opis projektu, autorstwa Moniki Agopsowicz, jest opublikowany w 5 numerze czasopisma Lehahayer (2018), s. 291.

 

 

 

Zapisy sądu duchownego Ormian miasta Lwowa za lata 1564-1608 w języku ormiańsko-kipczackim w opracowaniu Edwarda Tryjarskiego

Z serii "Pomniki dziejowe Ormian polskich". Tom 1

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki

 

 

 

 

 

Kalendarz 2023. Lwowski Ewangeliarz ze Skewry

Kalendarz 2023 – Lwowski Ewangeliarz ze Skewry
Jak co roku, od roku 2009, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich wydała Kalendarz na 2023 rok, zatytułowany „Lwowski Ewangeliarz ze Skewry”. To już piętnasta, tym razem trójjęzyczna edycja, popularyzująca wiedzę o Ormianach i ich historii. I tak w roku 2023, każdy miesiąc ilustruje jedna z kart Ewangeliarza, którego kopistą i iluminatorem był niejaki Grigor. O Ewangeliarzu opowiada prof. Krzysztof Stopka i prof. Małgorzata Smorąg-Rózycka. Tłumaczenia tekstów na język ormiański dokonał Hayk Hovhannisyan, a angielski – Marek Woźniczko. Koordynacja projektu należała do Marii Ohanowicz-Tarasiuk, a stroną graficzną Kalendarza, nieprzerwanie od początku, zajmuje się Elżbieta Łysakowska. Sfinansowane z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Niestety nie uniknęliśmy omyłki, którą niniejszym, posypując sobie głowę popiołem, prostujemy: na stronie 13 w tytule sprawozdania z działalności FKiDOP jest napisane: w roku 2019, powinno być: w roku 2022.
Zespół Fundacji

 

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI

O R M I A Ń S K A WIELKANOC 2024

Bardzo serdeczne życzenia WIELKANOCNE
dla wszystkich Ormian w Polsce, ich przyjaciół i sympatyków:
Bożego błogosławieństwa na Święta Zmartwychwstania
i na każdy dzień, umocnienia nadziei i miłości, pokoju serca,
wiary w moc Chrystusa Zbawiciela,
dalszego umiłowania bogatych, pięknych i cennych
armeńskich tradycji oraz serdecznych wzajemnych więzi
wraz z podziękowaniem z bardzo miłe współdziałanie,
ogromne wsparcie i sympatię.
* * *
Najbliższa liturgia ormiańska odbędzie się
w niedzielę 7 kwietnia, godz. 14.00
w kościele Matki Bożej Anielskiej w Laskach pod Warszawą, ul. Brzozowa 75.
Będzie okazja do modlitwy wraz z s. Miriam, franciszkanką,
ciocią śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego,
a także do zapoznania się z tym historycznym i niezwykłym
pod wieloma względami ośrodkiem, położnym w pięknym leśnym
zakątku na skraju Puszczy Kampinoskiej.
Zbiórka na spotkanie z s. Miriam o g. 13.15 na parkingu
Klasztoru Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi
ul. Brzozowa 75, Laski.
* * *
Następnie dwie niedziele będą okazją
do wspomnienia Dnia Pamięci o Ludobójstwie Ormian
oraz bardzo serdecznej modlitwy za Armenię i jej przyszłość
– w kościołach i przy chaczkarach –
także za pośrednictwem męczenników
ormiańskich „za wiarę i za ojczyznę”
13-14 kwietnia – msze ormiańskie w ośrodkach
ormiańskokatolickiej parafii południowej
21 kwietnia w Warszawie
(także 24 kwietnia przy chaczkarze).
* * *
Wraz z serdeczną modlitwa i pamięcią
Józef Naumowicz

Państwowe Archiwum Obwodu Lwowskiego online

Na stronie Państwowego Archiwum Obwodu Lwowskiego udostępniane są zdigitalizowane zasoby. Między innymi z zespołu (fondu) nr 2 “Magistrat królewskiego stołecznego miasta Lwowa”, w nim opys nr 1 – sprawy związane z nadzorem budowlanym według nazw ulic i numerów budynków. Wyszukiwarka pozwala znaleźć polskie nazwy ulic. Część z tych zasobów jest do pobrania, część zapewne czeka na dalszą digitalizację. W dokumentach tych występują właściciele, zarządcy, najemcy… W niektórych wypadkach są też plany budynków.
Jest także spis zespołów w części do 1939 roku. mag

Odszedł do PANA

Odszedł wieloletni, wierny Przyjaciel Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich

Ormiański spacer zakończony zwiedzaniem Skarbnicy

W sobotę, 23 marca, było nam miło gościć w Skarbnicy Polskich Ormian Miłośniczki Warszawy i Mazowsza. Sześć pań zwiedzało najpierw “ormiańskie” Stare Miasto z przewodniczką warszawską Moniką Brodowską (pierwsza z prawej), a następnie przyszło poznać nowy dla nich punkt na mapie turystycznej, czyli  Skarbnicę. Zapraszamy na nasze wystawy czasowe (otwarcie najbliższej i towarzyszące jej spotkanie już w sobotę, 13 kwietnia o godz. 12)! mag

58. Awedis już czeka na czytelników!

Drodzy Czytelnicy!
Rok 2024 rozpoczął się dla społeczności Ormian w Polsce od pożegnania ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o którym wzruszająco pisze na naszych łamach Bogdan Kasprowicz, reprezentant mniejszości ormiańskiej w Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Tak się złożyło, że żegnamy ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego akurat w numerze, w którym wiele miejsca poświęcamy tak bliskiej jego sercu tematyce kresowej. Mamy zatem wstrząsający dokument historyczny autorstwa dr. Franciszka Wasyla, pokazujący kontekst, skalę i okrucieństwo zbrodni UPA na mieszkańcach Kut w 1944 r. Mamy też recenzję książki LeoPolka – niezwykłych wspomnień ze Lwowa spisanych w pasjonujący sposób przez Marię Woś. Mamy wreszcie opowieść o bogatym zbiorze szat liturgicznych, pochodzących z kresowych parafii ormiańskokatolickich, które znajdują się w zbiorach Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Zapraszamy też do spotkania z dwójką współczesnych ormiańskich artystów, mieszkających w Polsce od 30 lat. Na kolejnych stronach znajdą Państwo więc relację z jubileuszowej wystawy malarstwa Gagika Parsamiana w Gdańsku oraz rozmowę ze śpiewaczką Nairą Ayvazyan, wyróżnioną Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego.
Rok 2024 jest jednocześnie dla naszej redakcji wyjątkowy, gdyż świętujemy w nim mały jubileusz. Jesienią 2009 r. ukazał się pierwszy pilotażowy numer kwartalnika „Awedis”. A zatem już od prawie 15 lat dokumentujemy życie społeczności ormiańskiej w Polsce.
Ciesząc się ze zbliżającej rocznicy, chcemy jednocześnie dokonać oceny ostatnich lat naszej pracy i bogatsi o tę wiedzę spoglądać w przyszłość. Stąd zapraszamy Państwa – Szanowni Czytelnicy – do wypełnienia krótkiej ankiety online, która można znaleźć pod linkiem: https://forms.gle/vP533oeqDWt2oVyQ8 . Państwa opinia będzie dla nas bezcenną wskazówką w udoskonalaniu służby „posłańca niosącego dobrą nowinę”. Z góry serdecznie dziękujemy za wszelkie uwagi i poświęcony czas!

Zapraszamy do czytania: 58_Awedis

Redakcja

Odwiedziny z Nordy do Skarbnicy Polskich Ormian

Jakże nie przytoczyć tak miłych słów o naszej Skarbnicy Polskich Ormian? Magda Sacha jest adiunktem w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego i wykłada podstawy wiedzy o kulturze, muzealnictwo oraz wiedzę o regionie.

Poznaliśmy się z nią całą grupą Ormian podczas Festiwalu Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie w 2017 roku. Było sympatycznie i ciekawie, i tak już zostało, choć czas minął niepostrzeżenie.

Niedawno Magda wydała niezwykłą 3-tomową książkę „Edukacja kobiet na Pomorzu Gdańskim w początkach XIX wieku”. Jej szerokie zainteresowania obejmują też historię i kulturę Kaszubów; mieszka w Wejherowie, stąd tytułowa “Norda”.

Wkrótce – już w sobotę 13 kwietnia – zapraszamy na pierwszą czasową wystawę w Skarbnicy Polskich Ormian! Do zobaczenia. mag

Film „Ostatni warsztat” z Oskarem

Film „Ostatni warsztat” zdobył Oskara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Tytułowy warsztat to wyjątkowe miejsce na mapie Los Angeles, w którym występuje grupa lutników i innych w zwykłych rzemieślników naprawia instrumenty muzyczne. W filmie poznajemy historię czworga z nich. Jeden z nich jest m.in. Steve Bagmanyan – stroiciel zastosowany do pianinami i fortepianami, jednocześnie kierownik warsztatu – ormiański uchodźca z Azerbejdżanu. Opowiada o masakrze Ormian w Baku i swojej ucieczce: „Byłem małym ormiańskim chłopcem, mieszkałem w Baku. Moi matka nie mogła sobie działać, że może się wydarzyć jakaś tragedia, ponieważ byli przyjaciółmi, sąsiadami, z którymi mieszkaliśmy obok siebie przez tyle lat. I nikt nie przypuszczał, że wybuchnie wojna. W latach 1986-1987 zaczęto wypędzać wszystkich Ormian z Baku.”
Artykuł w j. ormiańskim: https://www.vaticannews.va/…/hy-the-last-repair-oscar.html
https://www.youtube.com/watch?v=xttrkgKXtZ4&t=2083s

Wirtualny Świat Polskich Ormian