NIEZAPOMINAJKA24 kwietnia 1915


Akcja wymordowania ludności ormiańskiej rozpoczęła się 24 kwietnia 1915 r. Aresztowano i zabito większość przedstawicieli ormiańskiej inteligencji. Następnym krokiem było przesiedlenie społeczności ormiańskiej z kolejnych rejonów Turcji do Mezopotamii i Syrii. Wiązało się to z wielotygodniowymi marszami przez pustkowia i pustynie, w czasie których przesiedleńców mordowano, rabowano i torturowano. Życie straciło w sumie ponad milion Ormian. Do dziś Turcja odmawia uznania tych masowych mordów za ludobójstwo.
23.04 w programie TVP Historia, o godz. 20:00, prezentowany był film poświęcony temu tematowi.Dostępny w sieci:
https://vod.tvp.pl/video/ludobojstwo-ormian,ludobojstwo-ormian,44148784

Ludobójstwo_OrmianKs. prof. Józef Naumowicz
– duszpasterz Ormian katolików
przekazał nam następujące przesłanie:

Zachęcam, byśmy 24 kwietnia w sposób szczególny
uczcili Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian.
Nie możemy, jak co roku, gromadzić się przy chaczkarach w różnych ośrodkach w Polsce (Kraków, Wrocław, Gdańsk, Warszawa, itd.), by wspólnie się modlić, złożyć kwiaty, oddać hołd ofiarom. Nie możemy przejść ulicami miast z transparentami i flagami ormiańskimi w marszach pamięci, by nieustannie przypominać o tej tragedii. Możemy jednak tę pamięć kultywować indywidualnie czy w rodzinach.
Możemy także się modlić za ofiary tej Rzezi, o pokój, ale także modlić się do męczenników ormiańskich.

Chcę przypomnieć, że mamy świętych męczenników ormiańskich:

 • w 2001 r. został beatyfikowany w Watykanie przez Jana Pawła II Ignacy Maloyan ormiańskokatolicki arcybiskup Mardin w Turcji, który zginął śmiercią męczeńską. Uwięziony i straszliwie torturowany nie zgodził się przejść na islam.
  Przed rozstrzelaniem 11 czerwca 1915 r. odrzucił propozycję ocalenia życia za cenę wyrzeknięcia się swej wiary.
 • w sierpniu 2015 został beatyfikowany Flawian Michał Melki, syryjskokatolicki biskup zamordowany w czasie ludobójstwa Ormian i Asyryjczyków 29 sierpnia 1915 za odmowę przejścia na islam. Uroczysta beatyfikacja odbyła się w Libanie, ceremonii w imieniu papieża Franciszka przewodniczył kard. Angelo Amat
 • 23 kwietnia 2015 Ormiański Kościół Apostolski kanonizował ofiary ludobójstwa z początku XX wieku, uznając ich za męczenników. Z względu na ilość kandydatów na ołtarze była to, jak się uznaje, największa kanonizacja w dziejach chrześcijaństwa (1,5 mln. męczenników). Kanonizacji, wówczas w przeddzień setnej rocznicy tragicznych wydarzeń, dokonali w Eczmiadzynie dwaj ormiańscy katolikosi, Karekin II i Aram I, w obecności przedstawicieli innych wyznań, także przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Ormiańskatolickiego.Wspomnienie nowych świętych wyznaczono w apostolskim kalendarzu liturgicznym 24 kwietnia jako „dzień świętych męczenników, którzy ponieśli męczeńską śmierć za wiarę i ojczyznę podczas ludobójstwa Ormian”.
  Symboliczna niezapominajka – fioletowa, zarazem błękitna – niech będzie znakiem pamięci o tragedii, a zarazem o męstwie, chwale i wierze męczenników ormiańskich z lat 1915-1917, którzy zginęli za ojczyznę i wiarę chrześcijańską.

  24 IV będę się modlił indywidualnie przy chaczkarze na Skwerze Ormiańskim (Warszawa -Sadyba)
  oraz przy chaczkarze przy Świątyni Opatrzności Bożej (Warszawa- Wilanów)

  ks. Józef Naumowicz

 

 

 

 

Wirtualny Świat Polskich Ormian