Pierwszym wydarzeniem była uroczysta Msza św. w intencji 86. rocznicy śmierci śp. abpa Józefa Teodorowicza, którą w kościele oo. Dominikanów pw. św. Jacka, sprawował ks. prof. Józef Naumowicz. Msza ze specjalną oprawą muzyczną w wykonaniu profesjonalnego chóru męskiego pod dyr. Jakuba Kopczyńskiego. Po Mszy św. chór wykonał jeszcze dwa utwory a prof. Andrzej A. Zięba z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wygłosił prelekcję o abpie J. Teodorowiczu. Msza św. nagrywana była dla Polskiego Radia Program 2 i emitowana będzie w niedzielę, 8 grudnia o godz. 8.00.

24 listopada w Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich

Kolejnym niezwykle ważnym wydarzeniem była wizyta w Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich nuncjusza Stolicy Apostolskiej w Warszawie, abpa Antonio Guido Filipazziego. Nuncjusz zapoznał się z naszą ekspozycją muzealną, interesował się naszymi zbiorami i działaniami Fundacji.
Teraz dochodzimy do wydarzenia już wcześniej zapowiadanego, czyli otwarcia nowej wystawy czasowej pt. Jędrzejowiczowie i Jedrzejewiczowie – kupcy, patrioci, ziemianie. Ksiądz abp. Antonio Guido Filipazzi oficjalnie otworzył tę wystawę. Chętnych do jej zwiedzenia było tak ogromnie dużo, że trzeba było prosić gości, aby część zaczekała i wchodziła w dalszej kolejności.
Wystawa wspaniała, bardzo pieczołowicie przygotowana pod każdym względem. Towarzyszy jej broszura zawierająca rozszerzone teksty, które nie mogły znaleźć się na zamieszczonych planszach. Niezwykle ciekawa i bogata historia tego rodu, który z różnych miejsca i okresach używał dwóch pisowni swego nazwiska. Zobaczymy tu obrazy w tym portrety przodków, w części oryginały, w części kopie cyfrowe obrazów takich mistrzów jak np. Wojciech Kossak. Przebogaty zbiór fotografii, wielkie drzewo genealogiczne i liczne pamiątki. Na jej otwarcie specjalnie zjechali przedstawiciele rodu Jędrzejowiczów, również spoza Polski, i to głównie Rodzina oprowadzała zwiedzających z p. Edwardem Mier-Jędrzejowiczem na czele.
Zapraszamy wszystkich nieobecnych na wernisażu, aby koniecznie odwiedzili nas w naszych sobotnio-niedzielnych dniach otwartych w godz. 15:00–18:00, zapewniam, że warto!

mot, fot. Anna Nowak, Iza Sarnicka-Pietraszek, Adam Derdzikowski, Danek Deńca

Autorami wystawy są: Monika Agopsowicz i Edward Mier-Jędrzejowicz (strona merytoryczna), Monika Zołoteńka (projekt, skład i wykonanie) i Władysław Deńca (strona organizacyjna i wykonanie).

W Radiu dla Ciebie – patronie medialnym wydarzenia – ukazał się świetny reportaż redaktora Piotra Szymona Łosia: RDC, a na jego FB – obszerna relacja: FB.

Wystawie towarzyszą dwie broszury – po polsku, w której rozwinięte zostały tematy z wystawy (https://dziedzictwo.ormianie.pl/publikacje/) oraz po angielsku, która jest przewodnikiem po wystawie dla osób anglojęzycznych.

Wirtualny Świat Polskich Ormian