Zbigniew Herbert urodzony we Lwowie 29 października 1924 polski poeta, eseista, dramaturg, twórca cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, autor słuchowisk; pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Laureat ponad dwudziestu nagród literackich, pretendent do Literackiej Nagrody Nobla. Ojciec Bolesław, półkrwi Ormianin, po matce – Marii z domu Bałaban, legionista i obrońca Lwowa, z wykształcenia prawnik, pracował jako dyrektor banku. Zbigniew, we Lwowie na tajnych kompletach uzyskał maturę – w styczniu 1943. Na konspiracyjnym Uniwersytecie Jana Kazimierza rozpoczął studia polonistyczne. Od 1945 zamieszkał w Krakowie studiował ekonomię, uczęszczał także na wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Sztuk Pięknych.
Studia prawnicze kontynuował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1949 uzyskał tytuł magistra praw. W tym samym roku został przyjęty na drugi rok filozofii na UMK w Toruniu. Przeprowadził się na wybrzeże – pracował w Narodowym Banku Polskim w Gdyni, redagował „Przegląd Kupiecki”, pracował w biurze Oddziału Gdańskiego Związku Literatów Polskich. W 1951 przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie przez pewien czas kontynuował studia filozoficzne.
Publikował recenzje: m.in. teatralne, muzyczne, relacje z wystaw plastycznych w „Słowie Powszechnym” w „Przeglądzie Powszechnym” pod pseudonimem Bolesław Hertyński. Rok 1956 przyniósł odwilż polityczną – koniec socrealizmu w literaturze umożliwiły mu debiut książkowy (tom wierszy Struna światła ukazał się w 1956), sukces literacki przyczynił się do poprawy warunków życiowych. Niemożność przystosowania się do ponurych realiów i atmosfery PRL, mimo kłopotów paszportowych, podróżował; podróże stały się jego pasją, nigdy nie zdecydował się na definitywną emigrację. Pierwszą podróż zagraniczną rozpoczął w 1958 r. udał się przez Wiedeń do Francji, Anglii i Włoch – ponownie do Francji – wrócił w 1960 z utworem Barbarzyńca w ogrodzie.
1968 Herbert spędził w USA – tłumaczenie jego utworów, i uczyniło go jednym z najbardziej popularnych poetów współczesnych w angielskim kręgu językowym. Prowadził jako wizytujący profesor wykłady na Uniwersytecie Stanowym w Los Angeles. Pierwsze lata 70. spędził w Polsce, wykładał na Uniwersytecie Gdańskim, w czasie stanu wojennego wydawał w II obiegu – jego twórczość stała się, dla młodego pokolenia, manifestem wolności i wyrazem oporu, a postać symbolem postawy sprzeciwu.
W 1987 Herbert zostaje członkiem Amerykańskiej Akademii i Instytutu Sztuki i Literatury.
1989 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski a literacka Nagroda Jerozolimy jest okazją do podróży do Izraela.
Ostatnie lata życia upłynęły mu na zmaganiu się z chorobą. Zbigniew Herbert zmarł 28 lipca 1998 w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.