NASZE PUBLIKACJE
AKTUALNOŚCI
Dzień Pamięci Trzęsienia Ziemi w Armenii
Organizacja Młodzieży Ormiańskiej w dniu 7 grudnia,
zaprasza na wieczór pamięci poświęcony trzęsieniu ziemi,
które w 1988 roku pochłonęło tysiące ludzkich istnień.
Co roku oddajemy hołd ofiarom tej tragedii, aby pamięć o nich trwała.
O Armenii w siedzibie Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
Fundacja Kultury i Dziedzictwa
Ormian Polskich
zaprasza na prelekcję
Mariny Khanamiryan, reprezentującej
Fundację Instytut Inicjatyw Kulturalnych NUR*
7 grudnia o godz. 12:00
Skarbnica Polskich Ormian
Warszawa, ul. Świętojerska 12
„Armenia znana i nieznana”
z cyklu O kulturze i historii Armenii – Fundacja NUR (*NUR w języku ormiańskim to owoc granatu).
Marina Khanamiryan – historyk, archeolog, armenolog, kulturoznawca w ciekawy i niestandardowy sposób wprowadzi uczestników spotkania w niepowtarzalny ormiański klimat. https://www.facebook.com/profile.php?id=100090376291068
Najstarsze szaty liturgiczne po pracach konserwatorskich
W roku 2024 poddane zostały pracom konserwatorskim jedne z najstarszych w zbiorze szat liturgicznych
Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, są to dwa feloniony z początku XVII wieku.
Prace konserwatorskie od kilku lat prowadzimy dzięki dotacjom Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków. W roku ubiegły otrzymaliśmy specjalną dotację dzięki której wykonane zostały prace badawcze i inwentaryzacyjne większości zasobu. Efektem było stworzenie ponad 150 kart inwentarzowych, co pozwoliło na wpisanie większości kolekcji szat do rejestru zabytków, a jest to wymóg bezwzględny przy staraniach o dotację na prace konserwatorskie. W roku nadchodzącym starać się będziemy o środki na kontynuację tych prac, a pozostały do badań i stworzenia tzw. białych kart obiekty z okresu XIX i początku XX w.
1. FELONION SREBRZYSTOSZARY, OK.1630 R.
Z tą szatą łączy się niezwykle wyjątkowa historia, którą cytuję za konserwatorką i historyczką sztuki zarazem – panią Małgorzatą Podkańską.
Felonion – szata liturgiczna będąca odpowiednikiem ornatu w kościele rzymskokatolickim, używana w kościołach obrządku wschodniego, w tym także ormiańskim, przed utworzeniem Kościoła ormiańskiego obrządku katolickiego. Szata w kolorze srebrnym/szarym, o formie stożka, krótsza z przodu. Wykonana z trzech brytów jedwabnej tkaniny wschodniej – perskiej lub indoperskiej. Szata z licznymi dużymi ubytkami, po analizie układu ubytków, kruchości tkaniny, dystrybucji i rodzajów trwałych zaplamień stwierdzono, że mamy do czynienia z tkaniną archeologiczną, która przez długi czas przebywała w krypcie, a ubytki powstały na skutek kontaktu z ciałem złożonym w trumnie. Felonion zidentyfikowano z 99% pewnością jako należący do księdza Jakuba Warteresiewicza, i jego fundacji, którego szaty – kapę uprzednio już poddaną pracom konserwatorskim, i ornat (obecnie zidentyfikowany) wydobyto wg przekazów z jego trumny w 1 połowie XIX w. Wg przekazów pisemnych, ksiądz Warteresiewicz był ascetą i nosił na ciele metalowe kolczatki. Jeszcze za życia otoczony był szczególnym szacunkiem współwyznawców, a po śmierci jego włosienicę rozdzielono na relikwie. Niewielkie plamy krwi, rozsiane na powierzchni tak podszewki jak i tkaniny wierzchniej doskonale pasują do opisów.
2. FELONION AKSAMITNY OK. 1600 r.
Ornat rytu wschodniego ormiańskiego w formie stożka o krótkim przodzie, wykonany z jedwabnego aksamitu drobnowzorzystego strzyżonego i pętelkowego, w kolorze kasztanowego brązu, o sieciowym wzorze kwiatów i medalionów na tle atłasowym. … Tkanina preteksty o kompozycji złożonej z medalionów wypełnionych symetryczną wicią roślinną z tkaniny przeznaczonej na szaty kościelne; o szerokości 40 cm.
Obydwie szaty niezwykle cenne, były w bardzo złym stanie zachowania, dzięki przeprowadzonym pracom niewątpliwie znacznie wydłużony został ich żywot, a mają one już sporo ponad 400 lat.
Konserwatorkom, paniom Małgorzacie Podkańskiej oraz Ewie Soszko-Dziwisińskiej dziękujemy za ogromne zaangażowanie w ochronę zespołu szat znajdujący się pod opieką Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
mot, fot. Małgorzata Podkańska
Organizacja Młodzieży Ormiańskiej oddaje hołd wielkim postaciom kultury ormiańskiej
Organizacja Młodzieży Ormiańskiej serdecznie zaprasza na wyjątkowy koncert
organizowany z okazji 155. rocznicy urodzin dwóch wielkich postaci kultury ormiańskiej
– Komitasa oraz Hovhannesa Tumanyana.
Podczas tego szczególnego wydarzenia usłyszymy ponadczasowe pieśni Komitasa,
poezję i bajki autorstwa Tumanyana oraz inne elementy artystyczne, które ukazują nieprzemijającą
wartość ich twórczości dla Armenii i świata.
Koncert odbędzie się w dniu 30 listopada b.r. w godzinie 17:45
w Kościele pw. Świętej Trójcy (Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej) przy ulicy Solec 61 w Warszawie.
Popołudnie w Warszawie z polskimi Ormianami
Pierwszym wydarzeniem była uroczysta Msza św. w intencji 86. rocznicy śmierci śp. abpa Józefa Teodorowicza, którą w kościele oo. Dominikanów pw. św. Jacka, sprawował ks. prof. Józef Naumowicz. Msza ze specjalną oprawą muzyczną w wykonaniu profesjonalnego chóru męskiego pod dyr. Jakuba Kopczyńskiego. Po Mszy św. chór wykonał jeszcze dwa utwory a prof. Andrzej A. Zięba z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wygłosił prelekcję o abpie J. Teodorowiczu. Msza św. nagrywana była dla Polskiego Radia Program 2 i emitowana będzie w niedzielę, 8 grudnia o godz. 8.00.
24 listopada w Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
Kolejnym niezwykle ważnym wydarzeniem była wizyta w Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich nuncjusza Stolicy Apostolskiej w Warszawie, abpa Antonio Guido Filipazziego. Nuncjusz zapoznał się z naszą ekspozycją muzealną, interesował się naszymi zbiorami i działaniami Fundacji.
Teraz dochodzimy do wydarzenia już wcześniej zapowiadanego, czyli otwarcia nowej wystawy czasowej pt. Jędrzejowiczowie i Jedrzejewiczowie – kupcy, patrioci, ziemianie. Ksiądz abp. Antonio Guido Filipazzi oficjalnie otworzył tę wystawę. Chętnych do jej zwiedzenia było tak ogromnie dużo, że trzeba było prosić gości, aby część zaczekała i wchodziła w dalszej kolejności.
Wystawa wspaniała, bardzo pieczołowicie przygotowana pod każdym względem. Towarzyszy jej broszura zawierająca rozszerzone teksty, które nie mogły znaleźć się na zamieszczonych planszach. Niezwykle ciekawa i bogata historia tego rodu, który z różnych miejsca i okresach używał dwóch pisowni swego nazwiska. Zobaczymy tu obrazy w tym portrety przodków, w części oryginały, w części kopie cyfrowe obrazów takich mistrzów jak np. Wojciech Kossak. Przebogaty zbiór fotografii, wielkie drzewo genealogiczne i liczne pamiątki. Na jej otwarcie specjalnie zjechali przedstawiciele rodu Jędrzejowiczów, również spoza Polski, i to głównie Rodzina oprowadzała zwiedzających z p. Edwardem Mier-Jędrzejowiczem na czele.
Zapraszamy wszystkich nieobecnych na wernisażu, aby koniecznie odwiedzili nas w naszych sobotnio-niedzielnych dniach otwartych w godz. 15:00–18:00, zapewniam, że warto!
mot, fot. Anna Nowak, Iza Sarnicka-Pietraszek, Adam Derdzikowski, Danek Deńca
Autorami wystawy są: Monika Agopsowicz i Edward Mier-Jędrzejowicz (strona merytoryczna), Monika Zołoteńka (projekt, skład i wykonanie) i Władysław Deńca (strona organizacyjna i wykonanie).
W Radiu dla Ciebie – patronie medialnym wydarzenia – ukazał się świetny reportaż redaktora Piotra Szymona Łosia: RDC, a na jego FB – obszerna relacja: FB.
Spotkanie z żoliborskimi seniorami
15 listopada w Żoliborskim Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów miało miejsce spotkanie z przedstawicielką Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich – Marią Ohanowicz-Tarasiuk, która opowiadała seniorom o działalności Fundacji.
Dzięki emisji filmu prezentującego Skarbnicę Polskich Ormian, seniorzy mogli zapoznać się z naszą ekspozycją muzealną a za jej pośrednictwem historią polskich Ormian. Na to spotkanie zaproszono – panią burmistrz Dzielnicy Żoliborz – Renatę Kozłowską. Uczestnicy spotkania byli zainteresowanie działaniami Fundacji, historią Ormian w Polsce i obrządkiem ormiańskim. Obejrzany film pobudziły ciekawość i sporo osób dopytywało się kiedy i gdzie można tę ekspozycję oglądać osobiście.
Nie obyło się bez ormiańskiego poczęstunku, który przygotowała niezawodna jak zawsze Viola Khonkaryan.
Miłym akcentem było obdarowanie Violi i prelegentki życzeniami i kwiatkami – bardzo dziękujemy!
mot
O r m i a ń s k a Msza św. 24 XI w kościele św. Jacka w Warszawie
Serdecznie zapraszam
na Mszę św. w obrządku ormiańskim
w niedzielę, 24 listopada 2024 r. o godz. 14.00
w kościele św. Jacka
(dominikanie na ul. Freta w Warszawie).
Będzie to Msza św. w 86. rocznicę śmierci ks. abp. Józefa Teodorowicza
z udziałem chóru męskiego, nagrywana przez Polskie Radio.
* * *
W kościele po Mszy św. chór zaśpiewa pieśni ormiańskie,
po czym odbędzie się prelekcja o abp. Teodorowiczu.
* * *
Następnie Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
i rodzina Jędrzejowiczów zapraszają
o godz. 16.00 do siedziby Fundacji przy ul. Świętojerskiej 12
na otwarcie wystawy
„Jędrzejowiczowie i Jędrzejewiczowie – kupcy, patrioci, ziemianie”.
Z serdeczną pamięcią
Józef Naumowicz
Zaproszenie na niedzielę, 24 listopada
Barbórkowa Msza św. w Ryczeniu
Stanisław Bober w opolskim muzeum
14 listopada rusza nowa wystawa czasowa w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, poświęcone jest Stanisławowi Boberowi (1908-1990), który zajmuje ważne miejsce w gronie artystów działających w Opolu po drugiej wojnie światowej. Był malarzem, grafikiem, projektantem, nauczycielem i jedną z czołowych postaci lokalnego środowiska fotograficznego. W 1946 roku współtworzył Stowarzyszenie Miłośników Fotografiki w Opolu, był członkiem Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Poznaniu (1946) oraz Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF) w Warszawie (1952).
Nowa wystawa czasowa w Muzeum Śląska Opolskiego jest pierwszym od ponad ćwierćwiecza retrospektywnym przeglądem twórczości artysty. Muzeum pokazuje na niej ponad czterysta prac z różnych okresów jego działalności – od wczesnych zdjęć wykonanych jeszcze w latach 30. XX wieku, przez dokumentację podróży na ziemie zachodnie w 1945 roku, fotografie zniszczonych miast, ujęcia nowej architektury Opola lat 60. i 70. XX wieku, portrety, zdjęcia rodzinne, fotografie subiektywne, aż po najpóźniejsze prace z lat 80. XX wieku. O ormiańskim rodowodzie Stanisława Bobera więcej na stronie Wiki Ormianie:
https://wiki.ormianie.pl/index.php?title=Stanis%C5%82aw_Bober