Msza św. w Warszawie

16.02.2020 r. godz. 14:00
Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Witamy na nowej stronie www.dziedzictwo.ormianie.pl

Szanowni Państwo! Po prawie 13 latach rozstajemy się ze starym wydaniem strony Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Zmiana ta podyktowana jest względami technicznymi. Od 14 lutego 2020 roku zapraszamy na nową z wyglądu stronę, która oczywiście działa pod...

Kalendarz Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich na rok 2020

Podobnie jak w latach ubiegłych, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich wydała swój kalendarz. Tegoroczny prezentuje wizerunki i biogramy 13 świętych i błogosławionych, czczonych w Kościołach ormiańskich - katolickim i apostolskim. W kalendarium, oprócz imion...

Uroczystość Epifanii w Warszawie

Drodzy parafianie Parafii Centralnej w Warszawie, zapraszam na uroczystość Epifanii (ormiańskie święto narodzenia i chrztu Jezusa) Msza św. 5 stycznia, godz. 11:00 w Kaplicy Matki Bożej przy ul. Łazienkowskiej 14 połączona z błogosławieństwem wody świętym krzyżem, św....

Nagroda KLIO dla Ormiańskiej Polski

Na XXVIII Targach Książki Historycznej "Ormiańska Polska" została wyróżniona nagrodą KLIO w kategorii edytorskiej... Na Zamku Królewskim w Warszawie, 28 listopada 2019 r., odbyła się uroczystość otwarcia XXVIII Targów Książki Historycznej oraz wręczenia nagród KLIO....

3. Kongres Archiwów Społecznych przeszedł do historii

3. Kongres Archiwów Społecznych, organizowany przez ośrodek KARTA w Muzeum POLIN, przeszedł do historii. 12 października, obrady tradycyjnie otworzył prezes Ośrodka KARTA, Zbigniew Gluza, tym razem w towarzystwie Katarzyny Grocholi, która odczytała list od dyrektora...

AKTUALNOŚCI

Ormiańska muzyka sakralna u św. Jacka przy Freta 10

kwintet_zwartnoc

Najbliższa niedziela 23 lutego, godz. ~12:45, kościół przy Freta 10

Zapraszamy na koncert kwintetu Zwartnoc, który z Erewania przyjechał na kilka dni do Polski. Dzięki przychylności OO Dominikanów z Freta, udało się ten koncert zorganizować w tak krótkim czasie, ponieważ informacja o przyjeździe zespołu dotarła do Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w środę wieczorem. Jedyna okazja aby wysłuchać pięknej ormiańskiej muzyki sakralnej w wykonaniu tego zespołu, w najbliższą niedzielę, w kościele oo. Dominikanów przy Freta 10. Koncert po mszy św. o 12:00, czyli ok. godz. 12:45.

Kwintet wokalny Zwartnoc tworzą soliści Opery Erywańskiej. Artyści wykonują sakralne i ludowe pieśni Ormiańskie. Ostatnio do składu dołączył artysta grający na duduku – tradycyjnym ormiańskim instrumencie, który jeszcze mocniej pozwala poczuć klimat tamtejszej muzyki. Najpiękniej brzmi w scenerii ruin świątyni Zwatnoc pod Erywaniem. Po koncercie będzie możliwość zakupu płyt zespołu.

Msza św. ormiańskokatolicka w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela

9 lutego 2019 r. przypadała 100. rocznica wygłoszenia przez abpa Józefa T. Teodorowicza, pamiętnego tzw. sejmowego kazania. Aby upamiętnić to wydarzenie w Archikatedrze warszawskiej odsłonięto tablicę, a ks. Kazimierz Kardynał Nycz, ordynariusz wiernych obrządku ormiańskokatolickiego, poświęcił ją.

16 lutego 2020 r. w Archikatedrze warszawskiej świętowaliśmy pierwszą rocznicę wmurowania i pobłogosławienia tej tablicy. Mszę św. ormiańskokatolicką w kaplicy literackiej tej świątyni sprawował ks. prof. Józef Naumowicz. W swojej homilii przypomniał zasługi abpa J. Teodorowicza w walce o odzyskanie niepodległości Polski, o którą zabiegał w Izbie Panów w Wiedniu, w Watykanie, w Europie. Abp J. Teodorowicz był Ormianinem, ale przede wszystkim był wielkim polskim patriotą, walczył o polskość Śląska, Poznańskiego. Był wielkim mówcą, wielkim teologiem, wspaniałym kaznodzieją i to jemu, jako posłowi ziemi podlaskiej zaproponowano wygłoszenie kazania na mszy św. 9 lutego 1919 r., na dzień przed pierwszym posiedzeniem Sejmu ustawodawczego. Ksiądz wspominał również echa tego kazania – prasa ówczesna określała abpa J. Teodorowicza jako bezsprzecznie pierwszego kaznodzieję Polski. Ksiądz J. Naumowicz przypomniał o losach szczątków abpa pochowanego,zgodnie z Jego wolą, wśród bohaterów walk z 20. roku na cmentarzu Orląt Lwowskich.

czytaj dalej…

Witamy na nowej stronie www.dziedzictwo.ormianie.pl


Szanowni Państwo! Po prawie 13 latach rozstajemy się ze starym wydaniem strony Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Zmiana ta podyktowana jest względami technicznymi. Od 14 lutego 2020 roku zapraszamy na nową z wyglądu stronę, która oczywiście działa pod znanym wszystkim adresem: www.dziedzictwo.ormianie.pl

Dziękujemy Monice Zołoteńkiej i firmie Magia Usług za projekt i wykonanie nowej strony, a Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji za sfinansowanie prac.
Wpisy do października 2019 roku dublują się na obu stronach, ale od 14 lutego nowe informacje pojawiają się tylko na nowej stronie. Zapraszamy!

Msza św. w Archikatedrze w Warszawie

Tablica upamiętniająca abpa Józefa Teodorowicza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w WarszawieSerdecznie zapraszam na najbliższą Mszę świętą ormiańskokatolicką

w niedzielę, 16 lutego 2020 r., wyjątkowo o godz. 14.00

na Starym Mieście,
w Katedrze Archidiecezjalnej
przy ul. Świętojańskiej 8
(Kaplica Literacka – w prawej nawie bocznej).

Msza św. połączona będzie
ze wspomnieniem abp. Józefa Teofila Teodorowicza
i modlitwą przy jego tablicy zawieszonej przed rokiem
w Katedrze.

Z modlitwą ks. Józef Naumowicz

Pamiątka Roku Armenii we Francji

Dary do Archiwum

Archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich wzbogaciło się dzięki darowi Stanisława Barana o pięknie wydaną publikację, która ukazała się w 2007 roku – Roku Armenii we Francji. Jej tytuł to: “Karine Arabian et les Arméniens de la mode XVIIe-XXIe siècle / The Armenians in Fashion 17th-21st centuries” (Karine Arabian i Ormianie w modzie XVII–XXI wieków) – taki sam był tytuł wystawy, która prezentowana była w Marsylii od 16 maja do 30 września 2007 roku. Karine Ararbian jest uznaną projektantką mody pochodzącą z trzeciej generacji ormiańskiej diaspory przybyłej do Francji po Ludobójstwie 1915 roku. Arabian od 2001 roku tworzy akcesoria pod własną nazwą: biżuterię, buty, torby. Niektóre z nich produkowane są w Armenii. Spadkobierczyni tradycji przodków, pracowała dla tak prestiżowych domów jak Chanel czy Swarovski. Ta książka jest także okazją do dyskusji na temat osiedlenia się w Marsylii dużych ormiańskich rodzin kierujących handlem jedwabiem w XVII wieku oraz roli, jaką wspólnota ta odegrała w kreowaniu mody we Francji od lat 30. XX wieku aż do dzisiaj. Wspomnieni są współcześni twórcy o ormiańskich korzeniach tacy jak: Alain Mikli, K. Jacques, Stéphane Kélian, Alain Manoukian. Dziękujemy za dar!

Świątynia Ormian w Lesku

W podkarpackich Nowinach_24 ukazała się informacja o decyzji lokalnych władz Leska, a dot. remontu budynku który w minionych wiekach był świątynią lokalnych Ormian.
Wprawdzie brak dokumentów świadczących o pobycie Ormian w okolicach Leska, jednak miejscowa tradycja ustna, przekazywana z pokolenia na pokolenie, mówiła o istnieniu w poprzednich wiekach kolonii ormiańskiej oraz jej świątyni. Ormianie specjalizowali się w złotnictwie, tkactwie, hafciarstwie, wyrobach biżuterii, broni, uprzęży itp., a te dziedziny w Lesku istniały i rozwijały się w Polsce przedrozbiorowej.
Dom przy tzw. Plantach jest datowany na XVII-XVIII wiek (potem został przebudowany). Piętro zajmowała świątynia, na zewnątrz od strony podwórza zachowały się fragmenty starego frontu, charakterystycznego dla ormiańskiego budownictwa sakralnego. Na terenie zabudowań odnajdywane były różne stare przedmioty, a także starodruki. Między innymi został odnaleziony ormiański krzyż.

Więcej informacji i zdjęcia ze aktualnego stanu budynku na stronie: Nowiny_24

Msza w święto Objawienia Pańskiego

Msza św. w święto Ofiarowania Pańskiego, w parafii Centralnej pw. św. Grzegorza z Nareku, zgromadziła wyjątkowo dużo wiernych.
W dzisiejszej homilii, ksiądz prof. Józef Naumowicz najpierw nawiązał do ewangelii na to święto [wg. ormiańskiego kalendarza liturgicznego Ofiarowanie Pańskie w tym roku przypada 1 lutego – red.], mówiąc, że Maryja i Józef mieli w sobie bardzo dużo pokory, bo robili wszystko wg i zgodnie z prawem Bożym. Zwyczaj nakazywał, aby w 40. dniu po urodzeniu, kobieta poszła do świątyni aby się oczyścić. Fakt kontaktu z krwią, co było nieuniknione w trakcie porodu, było jednoznaczne z zanieczyszczeniem rytualnym i wymagało oczyszczenia przez złożenie ofiary w świątyni. Jako ubodzy złożyli w ofierze, parę synogarlic, ptaków które są symbolem wierności. Przypomniał Ksiądz o zwyczaju ofiarowywania pierwocin, również pierworodnego syna należało przeznaczyć w ofierze do świątyni, jednak Oni nie musieli Jezusa składać w ofierze, bo On do tej świątyni należał. Ks. Józef zwrócił uwagę na postać starca Symeona, który w tłumie wiernych odnalazł dzieciątko Jezus, wyraził swoją radość ze spotkania, biorąc Jezusa na ręce określił Go jako światłość. Nawiązaniem do tej światłości jest zapalanie i święcenie świec, które później w różnych trudnych sytuacjach, czy niebezpieczeństwach są zapalane z wiarą, że Matka Boża i św. Symeon wyproszą łaski u Boga.

Wspomniał ksiądz również świętego Sarkisa Wojownika, czczonego w Armenii, mimo że był grekiem z Kapadocji, czczony jest jako patron młodych małżeństw i zakochanych. W Armenii to święto jest niezwykle popularne, w tym dniu błogosławione są młode pary. W tym roku wspomnienie św. Sarkisa wypada 8 lutego. Ksiądz przypomniał też postać św. Błażeja, biskupa z terenu Armenii Mniejszej, prześladowanego i aresztowanego. W więzieniu uratował od śmierci dziecko, które połknęło ość – teraz jest czczony jako patron ludzi chorujących na gardło i strzegący przed tymi chorobami. W trakcie mszy ks. Józef Naumowicz poświęcił przyniesione świece, przywitał wyjątkowych gości, m. in. młodą wolontariuszkę z Rumunii, przebywającą przez pół roku w Żorach na Śląsku. Sanda János pochodzi z rodziny rumuńskich Ormian z okolic Gheorgheni. Po końcowym błogosławieństwie ksiądz zaprosił wszystkich na spotkanie, w trakcie którego Monika Agopsowicz przy zdjęciach Danka Deńcy, opowiadała o ubiegłorocznej wyprawie przez Rumunię do Plowdiw w Bułgarii.

czytaj dalej…

Komitas w pracach Adele Hayrapetyan

We wtorek, 4 lutego, w Pałacu pod Blachą miało miejsce wydarzenie związane z 150. rocznicą urodzin Komitasa Wardapeta. To postać niezwykle ważna dla kultury Armenii – mnich, kompozytor, muzykolog, uważany za twórcę współczesnej muzyki ormiańskiej. Jego twórczość została przerwana przez dramatyczne przeżycia jakich doznał w czasie genocydu w 1915 roku.
Dla upamiętnienia tej postaci, znana i ceniona ormiańska artystka, Adele Hayrapetyan, stworzyła cykl prac malarsko-graficznych. W pracach Adele pojawiają się charakterystyczne dla jej stylu elementy: fragmenty odręcznie pisanych tekstów, reliefy, symbole sakralne, metaliczne elementy i stonowana kolorystyka, choć nie brakuje w niektórych obrazach ostrych wyrazistych barw. Artystka posłużyła się również starymi fotografiami, modyfikując je na różne sposoby. Adele jak zawsze w swoich obrazach zawiera ogromną dawkę emocji, podaną z elegancją, wspaniałym wyczuciem formy i kolorystyki. Po długim milczeniu artystycznym z jej strony, dużą przyjemnością jest ponowne oglądanie jej prac. Uzupełnieniem tej uroczystości był występ zespołu polskich muzyków “Sol et Luna”, specjalizujących się w interpretowaniu muzyki różnych kultur. Na ten koncert, przygotowali w wersji wokalnej i instrumentalnej utwory Komitasa. A wszystko to na tle wspaniałych, orientalnych kobierców z kolekcji Teresy Sahakyan.

red.i fot.mot

Ormiańska Polska w bibliotece

Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy, której przekazaliśmy kilka naszych pozycji, 22. stycznia, na swojej stronie Facebook-owej zamieściła podziękowanie za otrzymane dary.
Jak zapewniają pracownice biblioteki, wszystkie pozycja cieszą się ogromnym zainteresowaniem i są w stałym czytaniu.
Biblioteka jest placówką niezwykle prężnie działającą. W swojej ofercie ma dużo ciekawych, różnorodnych wydarzeń, dla każdej z grup wiekowych.

 

Wirtualny Świat Polskich Ormian