O r m i a ń s k a niedziela 26 czerwca

26. 06, godz. 11:00
kaplica Matki Bożej

Warszawa, ul. Łazienkowska 14

Msza św. ormiańska w Gdańsku

15 sierpnia, godz. 13:30
kościół Św. Piotra i Pawła

Gdańsk, ul. Żabi Kruk 3

Drodzy czytelnicy, na 2022 rok przygotowaliśmy kalendarz prezentujący wybrane eksponaty z naszych zbiorów, równocześnie pokazujące różne dziedziny naszej działalności.   W ubiegłym roku minęło 15 lat działalności Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich,...

Jasachy gminy Ormian lwowskich za lata 1598-1638 w języku ormiańsko-kipczackim w opracowaniu Krzysztofa Stopki

Ukazał się 2 tom serii "Pomniki dziejowe Ormian polskich" pt. Jasachy gminy Ormian lwowskich za lata 1598-1638 w języku ormiańsko-kipczackim w opracowaniu Krzysztofa Stopki. Redaktorem naukowym tomu jest Andrzej A. Zięba. Do publikacji dołączona jest cyfrowa wersja...

Pomoc dla Armenii

APEL O POMOC W Armenii coraz więcej uchodźców - ofiar konfliktu w Górskim Karabachu oraz Syrii. Zbliżająca się zima może być dla nich czasem katastrofy humanitarnej. Caritas Armenia prowadzi trzy ośrodki dla takich...

Ormiańskie pochówki na warszawskich Powązkach

Chcemy przypomnieć Państwu, że w naszym Archiwum Polskich Ormian znajduje się specjalne okno Cmentarz_Powązki w którym mamy możliwość odnalezienia miejsc pochówku Ormian na warszawskich Powązkach. Znajdziecie tam Państwo lokalizację na planie cmentarza, fotografię...

GALERIE ZDJĘĆ

NASZE PUBLIKACJE

AKTUALNOŚCI

Otrzymaliśmy do naszego archiwum

Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich otrzymała z Biura Rzecznika Spraw Obywatelskich egzemplarz publikacji zbiorowej pt. Uszanujmy zmarłych. Problematyka ochrony starych cmentarzy i perspektyw prawa pogrzebowego pod redakcją Barbary Imiołczyk, Joanny Troszczyńskiej-Reyman, Tadeusza J. Zielińskiego.

Publikacja wydana przez Wydawnictwo Naukowe ChAT. dostępna na stronie niezapomnianecmentarze.pl  

Znajdziemy w tej publikacji również informację o naszym projekcie dot. pochówków ormiańskich na Starych Powązkach w Warszawie. – http://mogily.pl/ormianskiepowazki

10. edycja Pardes Festival – Kazimierz, Janowiec

Organizatorzy 10. edycji Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską w Kazimierzu nad Wisłą i Janowcu, zapraszają najserdeczniej na wydarzenia festiwalowe od wtorku, 6 września do niedzieli, 11 września.

Od wtorku do piątku zapraszamy na spotkania festiwalowe w Kazimierzu Dolnym, a weekend spędzamy po drugiej stronie Wisły w Janowcu. Sobota festiwalowa to już tradycyjnie piknik w scenerii janowieckiego skansenu, a niedziela poświęcona będzie upamiętnieniu żydowskiej społeczności Janowca. Tegoroczny bogaty program Pardes Festival to w pewnym sensie podsumowanie wątków tematycznych wszystkich edycji festiwalu. W programie znajdzie się tego roku także temat ormiański – pan Piotr Kondraciuk opowie o polskich chaczkarach.
Dorobek festiwalowy prześledzić można w archiwum festiwalowym zamieszczonym na stronie www: https://pardesfestival.pl/

“Jerozolima i Ormianie” – nowa publikacja Claude’a Mutafiana

Jérusalem et les ArméniensClaude Mutafian wydał kolejną znakomitą publikację – Jérusalem et les Arméniens. Choć Armenia znajduje się z dala od Morza Śródziemnego, Palestyna zawsze fascynowała Ormian, którzy byli tam bardzo wcześnie. Wśród czterech części starego miasta Jerozolimy znajduje się Dzielnica Ormiańska, przyległa do Dzielnicy Chrześcijańskiej, ale niezależna. Obejmuje jedną szóstą całego obszaru Jerozolimy i stanowi żywy dowód starożytności, znaczenia i specyfiki obecności Ormian.
Publikacja, to ilustrowana synteza, obejmująca ponad piętnaście wieków stosunków między Ormianami a Palestyną, od panowania Tigranesa (I wieku p.n.e.) aż do podboju osmańskiego (1516). Ważnym elementem publikacji jest ikonografia, ze scenami i portretami w postaci miniatur, fresków lub obrazów, fotografii i rycin pomników oraz reprodukcji dzieł sztuki.
Książka jest w języku francuskim, ma 518 stron, przygotowana została przez wydawnictwo Belles Lettres, będzie w sprzedaży od 16 września 2022 r.

Zaproszenie na pokaz filmu dokumentalnego “Opór”

Film OpórKrótkometrażowy film dokumentalny (26 min.) pt. „Opór”, ormiańskiego reżysera Armana Yeritsyana prezentowany będzie w niedzielę, 10 lipca o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20.
Film artystycznie łączy dwie sprzeczne ze sobą katastrofy, przez które przeszła Armenia w 2020 roku: pandemię COVID-19 i 44-dniową wojnę o Górski Karabach. Te dwie kroniki – wojny i pandemii – mają wiele wspólnego z biografiami wielowiekowych rękopisów, które zachowały się w Instytucie Starożytnych Manuskryptów im. Mesropa Masztoca (Matenadaran) w Erywaniu. Na przestrzeni wieków rękopisy były atakowane przez wrogów, ewakuowane, wiele znosiły na szlakach migracyjnych, a także, o dziwo, chorowały na zakaźne choroby grzybiczne. Przesłanie filmu jest humanitarne, sprzeciwia się wszelkim przejawom wojny, zwłaszcza wojnie kulturowej. Zwiastun filmu tu

Po filmie odbędzie się spotkanie z twórcami – reżyserem Armanem Yeritsyanem i kompozytorem Mikayelem Nshanyanem. Spotkanie poprowadzi dr Vahram Mkhitaryan, adiunkt katedry Fotografii na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku, autor wielokrotnie nagradzanego polsko-ormiańskiego dokumentalnego filmu “Pieśń pasterza” i krótkometrażowego filmu fabularnego “Mleczny brat”.

czytaj dalej…

Awedis 51 już dostępny!

Drodzy Czytelnicy!
Jak co roku 24 kwietnia przy chaczkarach w całej Polsce zebrali się członkowie społeczności ormiańskiej, żeby uczcić pamięć ofiar Ludobójstwa Ormian, dokonanego w Imperium Osmańskim w latach 1915-1922. Uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 107 lat odbywały się w bolesnym kontekście wojny na Ukrainie oraz wzrostu napięcia wokół Górskiego Karabachu, gdzie doszło do naruszeń rozejmu przez stronę azerbejdżańską, która – obok zbrojnych prowokacji – prowadzi jednocześnie działania wymierzone ludność cywilną.
Więcej o charakterze 44-dniowej wojny i losach tamtejszych Ormian piszemy w relacji z sesji armenistycznej, jaka odbyła się na Uniwersytecie Wrocławskim z okazji obchodzonej w tym roku 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Republiką Armenii a Rzecząpospolitą Polską. Znajdą tam Państwo m.in. szerokie sprawozdanie z badań prowadzonych przez polskich naukowców wśród uchodźców z Arcachu.
Kontynuujemy na naszych łamach obchody Roku Łukasiewicza. Zgodnie z zapowiedzią publikujemy wakacyjny przewodnik „Śladami Łukasiewicza”, w którym w porządku alfabetycznym opisujemy najważniejsze miejsca związane z życiem i pracą wynalazcy lampy naftowej. Może uda się je odwiedzić jeszcze tego lata?
Do polecenia mamy również wiele interesujących lektur. Rozpoczynamy bowiem cykl artykułów prezentujących przegląd najważniejszych obcojęzycznych prac poświęconych historii i kulturze Ormian.
Bardzo dużo miejsca w tym numerze poświęcamy wreszcie relacjom i zapowiedziom różnych wydarzeń społeczno-kulturalnych. Widać, że po pandemicznej jeszcze zimie, wiosną życie organizacji ormiańskich w Polsce wyraźnie się rozbudziło. Życząc udanych wakacji liczymy, że lato dla społeczności ormiańskiej będzie równie urodzajne.

Awedis_2022_51

Redakcja

Zmarł kpt. Władysław Dobrowolski z rodziny Łukasiewiczów

Dnia 21 czerwca 2022 r. w wieku 95 lat zmarł mój ojciec kpt. Władysław Dobrowolski urodzony 6 czerwca 1927 r. w Motkowicach n/Nidą. Był polskim Ormianinem, wnukiem Michaliny Dobrowolskiej z domu Łukasiewicz.
Syn sybiraka i więźnia obozu KL Oranienburg, wnuk powstańca styczniowego, prawnuk powstańca listopadowego. Był żołnierzem ZWZ AK Okręgu Radomsko-Kieleckiego, zgrupowania “Jodła”, po wojnie – harcmistrzem ZHP, współzałożycielem Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni, wieloletnim pracownikiem morza, m.in. w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich “Gryf” w Gdyni, członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność, organizatorem protestów i referendum ws. budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu, współzałożycielem Oddziału Gdańskiego Polskiego Klubu Ekologicznego i Fundacji Poszanowania Energii w Gdańsku, przewodniczącym Porozumienia Niepodległościowych Związków Kombatanckich, Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych woj. gdańskiego.
Msza pogrzebowa odbyła się w środę, 29 czerwca o godz. 10.30 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Gdańsku-Przymorzu, natomiast pogrzeb – tego samego dnia o godz. 12.30 na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, w Kwaterze Armii Krajowej.

Bolesław Dobrowolski

Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia. Ter wohormia!

Ormiańskokatolicka msza św. w Warszawie

Serdecznie zapraszam
na Mszę św. w obrządku ormiańskim
w 4. niedzielę po Pięćdziesiątnicy
26 czerwca 2022 r. o godz. 11.00
w kaplicy Matki Bożej w Warszawie, ul. Łazienkowska 14.

Mszaliki do pobrania na www.ordynariat.ormianie.pl
* * *
To nasza ostatnia Msza św. przed wakacjami
z udziałem kleryków Aharona i Emmanuela,
którzy 1 lipca udają się do Armenii na ok. 2,5 miesiąca.

Po Mszy św. – spotkanie.

Z serdeczną pamięcią w modlitwie
 • ks. Józef Naumowicz •


PS. Bardzo serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy tak miło odpowiedzieli
na propozycję warsztatów śpiewu ormiańskiego.
Nie udało się w tym terminie, ale zrobimy je w późniejszym,
który dużo wcześniej wspólnie ustalimy.

Ormianka zwyciężczynią 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki

11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki wygrała OrmiankaJuliana Grigoryan z Armenii – zdobywczyni złotego medalu w kategorii głosów żeńskich.
24-letnia sopranistka Juliana Grigoryan z Armenii od początku zwróciła na siebie uwagę piękną ciemną barwą głosu, brzmiącego mocno i świeżo w ariach i pieśniach. W finale śpiewała dwa utwory z orkiestrą: “Un bel di vedremo” z II aktu “Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego oraz recytatyw i cavatinę “Ha! Dzieciątko nam umiera… O, mój maleńki” z IV aktu opery “Halka” Stanisława Moniuszki.
Fragment partii Halki w drugiej części przesłuchań finałowych – Juliana Grigoryan zaśpiewała w sposób zjawiskowy.
Artystka otrzymała nagrodę najwyższą oraz dwie nagrody pozaregulaminowe: Nagrodę im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej dla najmłodszego finalisty i Nagrodę Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów.

Fot. Krzysztof Bieliński
red.

Wirtualny Świat Polskich Ormian