Ekspozycja muzealna, Warszawa ul. Świętojerska 12

soboty i niedziele g. 15–18
grupy na telefon: 502 421 944

Armenian exhibition, Warsaw Świętojerska 12

Saturdays and Sundays 3–6 p.m.
groups – +48 502 421 944

Թանգարանային ցուցադրությունշ

շաբաթ և կիրակի օրերին՝ 15–18
այցելությունների համար
զանգահարել +48 502 421 944

SKARBNICA POLSKICH ORMIAN

UWAGA! na życzenie naszych gości zmieniliśmy godziny otwarcia wystawy! Zapraszamy do zwiedzania stałej ekspozycji muzealnej SKARBNICA POLSKICH ORMIAN w każdą sobotę i niedzielę od 15:00 do 18:00, przy ulicy Świętojerskiej 12. Grupy powyżej 5 osób w dowolnych terminach...

FUNDACJA KULTURY i DZIEDZICTWA ORMIAN POLSKICH w kwietniu tego roku, obchodzi siedemnastą rocznicę powołania do działania przez ówczesnego ordynariusz katolików obrządku ormiańskiego w Polsce J.E. ks. kardynała Józefa Glempa. Od 17 lat sprawujemy pieczę nad spuścizną...

Kalendarz Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich – 2024

Drodzy Czytelnicy! Na rok 2024 przygotowaliśmy kalendarz prezentujący kolejne portrety polskich Ormian   Autorem tekstów jest profesor Andrzej A. Zięba, autorką szaty graficznej Elżbieta Łysakowska, nad jakością tekstów polskich czuwała Lidia Molak, tłumaczenia...

Ormiańskie pochówki na warszawskich Powązkach

Chcemy przypomnieć Państwu, że w naszym Archiwum Polskich Ormian znajduje się specjalne okno Cmentarz_Powązki w którym mamy możliwość odnalezienia miejsc pochówku Ormian na warszawskich Powązkach. Znajdziecie tam Państwo lokalizację na planie cmentarza, fotografię...

GALERIE ZDJĘĆ

NASZE PUBLIKACJE

Symeon Polski (Simeon Lehacy), Zapiski podróżne, w tłumaczeniu z języka ormiańskiego i opracowaniu Hripsime Mamikonyan.

Tom 4. Pomniki dziejowe Ormian polskich

Symeon Lehacy – urodzony ok. 1584 r. w Zamościu w rodzinie ormiańskiej, przybyłej do Polski z Kaffy na Krymie. Kopista ksiąg, śpiewak kościelny, kleryk, podróżnik, nauczyciel, literat. W wieku lat 24 wyruszył w pielgrzymkę do miejsc świętych chrześcijaństwa. Podróż trwała 12 lat.

Hripsime Mamikonyan – tłumaczka Notatek – w streszczeniu m. in. pisze tak: Podstawowego materiału biograficznego dostarcza jego główne dzieło – Zapiski podróżne. Zawarł w nim swoją autobiografię i cenne informacje na temat krajów, które zwiedził. Warto podkreślić fakt, że autor w sposób szczególny interesował się Ormianami i szczegółowo opisywał ich życie. Zazwyczaj podawał konkretną liczbę ormiańskich domów we wszystkich miejscach, gdzie był. Symeon pragnął przysporzyć rozrywki czytelnikom zainteresowanym odległymi krajami. Jednak podstawowym jego celem było dostarczenie informacji tym, którzy, tak jak on, będą podróżować po świecie. Zamierzał stworzyć poradnik dla ormiańskich pielgrzymów po miejscach świętych. Jest to jedno z nielicznych dzieł w serii literatury pielgrzymkowej napisanych z perspektywy człowieka Wschodu.

Rozmowa z Hripsime Mamikonyan, którą przeprowadził Andrzej Gliński ukazała się 53 numerze Awedisu https://ormianie.pl/files/53_Awedis.pdf pod tytułem Marco Polo z Zamościa.

Wydawcą jest Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie oraz Księgarnia Akademicka w Krakowie.
Publikacje do nabycia w:
Księgarni Akademickiej w Krakowie https://akademicka.com.pl/

W planie jest jeszcze: tom 5 – Podróż do Polski i innych krajów, w których żyją wygnańcy z miasta Ani autorstwa Minasa Bżyszkianca oraz tom 6 – Nowy Aliszan.

Opis projektu, autorstwa Moniki Agopsowicz, jest opublikowany w 5 numerze czasopisma Lehahayer (2018), s. 291.

 

 

 

Zapisy sądu duchownego Ormian miasta Lwowa za lata 1564-1608 w języku ormiańsko-kipczackim w opracowaniu Edwarda Tryjarskiego

Z serii "Pomniki dziejowe Ormian polskich". Tom 1

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki

 

 

 

 

 

Kalendarz 2023. Lwowski Ewangeliarz ze Skewry

Kalendarz 2023 – Lwowski Ewangeliarz ze Skewry
Jak co roku, od roku 2009, Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich wydała Kalendarz na 2023 rok, zatytułowany „Lwowski Ewangeliarz ze Skewry”. To już piętnasta, tym razem trójjęzyczna edycja, popularyzująca wiedzę o Ormianach i ich historii. I tak w roku 2023, każdy miesiąc ilustruje jedna z kart Ewangeliarza, którego kopistą i iluminatorem był niejaki Grigor. O Ewangeliarzu opowiada prof. Krzysztof Stopka i prof. Małgorzata Smorąg-Rózycka. Tłumaczenia tekstów na język ormiański dokonał Hayk Hovhannisyan, a angielski – Marek Woźniczko. Koordynacja projektu należała do Marii Ohanowicz-Tarasiuk, a stroną graficzną Kalendarza, nieprzerwanie od początku, zajmuje się Elżbieta Łysakowska. Sfinansowane z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Niestety nie uniknęliśmy omyłki, którą niniejszym, posypując sobie głowę popiołem, prostujemy: na stronie 13 w tytule sprawozdania z działalności FKiDOP jest napisane: w roku 2019, powinno być: w roku 2022.
Zespół Fundacji

 

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI

Ambasador Armenii u Metropolity Warszawskiego

12 kwietnia 2024 r. Ambasador Republiki Armenii w Polsce, Aleksander Arzumanyan, złożył wizytę Metropolicie Warszawskiemu, Kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi. Na spotkaniu omówiono wielowiekowe powiązania historyczne ormiańsko-polskie oraz rolę kościoła w jednoczeniu dwóch narodów. Poruszono kwestie związane ze współpracą między-kościelną, oraz aktualną sytuację Ormian siłą wysiedlonych z Górskiego Karabachu.

Elen Asatryan burmistrzem Glendale w stanie Kaliformia USA

Ormianka, Elen Asatryan, od 2022 zasiadała w radzie miasta, 2 kwietnia 2024, została wybrana na stanowisko burmistrza miasta Glendale w stanie Kalifornia USA. Jest pierwszą w mieście Amerykanką pochodzenia ormiańskiego, pierwszą imigrantką i najmłodszą kobietą, która pełni funkcję członka Rady i burmistrza.
Działaczka na rzecz praw obywatelskich, rzeczniczka społeczności i bizneswoman, wcześniej, przez ponad 11 lat, pełniła funkcję dyrektora wykonawczego Ormiańskiego Komitetu Narodowego Ameryki Glendale, a później Regionu Zachodniego tej organizacji obejmującego 19 stanów na zachód od Missisipi.
Przewodziła także inicjatywom i kampaniom mającym na celu przyjęcie programu nauczania o ludobójstwie Ormian w szkołach publicznych w Kalifornii i zasiadała w różnych zarządach i komisjach lokalnych, regionalnych i stanowych.
Jest absolwentką UCLA, gdzie studiowała nauki polityczne ze specjalizacją w polityce amerykańskiej i stosunkach międzynarodowych.
Wyjechała z rodziną z Armenii po trzęsieniu ziemi jako 10 letnia dziewczynka.

Dzień Pamięci Ludobójstwa Ormian

Koło Naukowe Praw Człowieka i Kryzysów Humanitarnych przy Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych
Uniwersytetu Warszawskiego, serdecznie zaprasza do udziału w konferencji z okazji Dnia Pamięci Ludobójstwa Ormian
Konferencja odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2024r. w godz. 16:30-18:45 w auli im. prof. Jana Baszkiewicza,
w kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28..

ODWOŁANE: Msze święte ormiańskie w parafii południowej

ODWOŁANE
Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne
zaprasza na Mszę św. ormiańskokatolicką w sobotę 13 kwietnia 2024 r. o godzinie 16.00 w kościele pw. Świętego Mikołaja przy ul. Kopernika 9 w Krakowie, którą odprawi ks. prof. Józef Naumowicz, administrator ormiańskokatolickiej parafii Polski południowej pw. św. Grzegorza Oświeciciela. Po Mszy św. – modlitwa przy chaczkarze obok kościoła. Liturgia będzie okazją do wspomnienia Dnia Pamięci o Ludobójstwie Ormian oraz modlitwy za Armenię i jej przyszłość, także za pośrednictwem męczenników ormiańskich „za wiarę i za ojczyznę”.
Dwie następne msze św. ks. Naumowicz odprawi w: Gliwicach (niedziela 14 kwietnia, godz. 11.00, kościół Trójcy Świętej, ul. Mikołowska 2) i we Wrocławiu (niedziela 14 kwietnia, godz. 16.00, kościół Bożego Ciała, ul. Bożego Ciała 1). Więcej na www.ordynariat.ormianie.pl

Ormiańskie Laski

Siostrę Miriam Isakowicz spotkaliśmy 18 stycznia 2024 r. w Radwanowicach na pogrzebie ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, jej siostrzeńca. Wkrótce potem w pięć osób odwiedziliśmy ją w Laskach i obiecaliśmy sobie ponowne spotkanie – z mszą św. ormiańską za jego duszę. I tak oto, w upalną sobotę, 7 kwietnia, ks. Józef Naumowicz przewodniczył mszy św. w kaplicy „domowej” ks. Władysława Korniłowicza (1884-1946), współpracownika bł. Matki Czackiej, współtwórcy i kierownika duchowego Zakładu dla Niewidomych w Laskach. Celebrans wspomniał o ogromniej wartości modlitw za ks. Tadeusza i zwrócił uwagę na łaski, jakich dla nas, dla polskich Ormian i dla naszego obrządku może wypraszać u Boga zmarły.
O swoim życiu z humorem i swadą s. Miriam opowiadała nam w Domu Rekolekcyjnym. Na pytanie, jak odkryła w sobie powołanie dla służby niewidomym powiedziała: – Gdy na pierwszym roku studiów matematycznych w Krakowie należałam do „chórku” prowadzonego przez ks. Karola Wojtyłę, dołączyli do nas ładnie śpiewający niewidomi: Genia Pęcak i jej brat Janek. Na którymś spotkaniu ks. Wojtyła zdecydował: „Ty będziesz przyprowadzać na spotkania Genię”.
Kiedy s. Miriam odjechała do Radwanowic na grób ks. Tadeusza i do Krakowa na spotkanie z siostrzenicami, gościnne franciszkanki oprowadziły nas po izbie pamięci, a właściwie małym muzeum poświęconym bł. Matce Czackiej i po pobliskim leśnym cmentarzu, na którym pochowane są siostry i wiele znanych osób.
Na zdjęciu po mszy św. w Laskach s. Miriam stoi po prawej od ks. Józefa. Bardzo ciekawa rozmowa w s. Miriam z 2021 na stronie internetowej “Gościa Niedzielnego”.
Spotkanie w Laskach było okazją do tego, by podziękować ks. Józefowi Naumowiczowi za ósmy już rok jego wspaniałej, pełnej oddania posługi nam, polskim Ormianom, Ormianom-katolikom i złożyć mu życzenia wielu lat zdrowia i sił w jego wszystkich pracach. mag

18. rocznica powołania Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich

7 kwietnia 2006 roku dekretem Ordynariusza Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego w Polsce,
ks. Józefa kardynała Glempa Prymasa Polski, została powołana
Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Od dnia 9 czerwca 2007 roku naszym ordynariuszem jest Ks. Kazimierz kardynał Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski,
w tym dniu, decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI został on mianowany
“Ordynariuszem wiernych obrządku wschodniego pozbawionych ordynariusza własnego obrządku”.

 

Odznaczenia w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla państwa i społeczeństwa. Ordery i odznaczenia w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Ćwik podczas uroczystości zorganizowanej 4 kwietnia 2024 r. w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Wśród odznaczonych – dr hab. Andrzej A. Zięba, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla nauki polskiej, za osiągnięcia naukowo-badawcze. Pan prof. Andrzej Zięba od wielu lat współpracuje z Fundacją Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, wspierając nas swoją wiedzą i konsultacjami z zakresu historii Ormian. Gratulujemy przyznanego odznaczenia! https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Zi%C4%99ba_(historyk)

Audycja radiowa o chaczkarach

Na stronie Polskiego Radia 24 czytamy: “Chaczkary to kamienne kwitnące krzyże, które stały się jednym z najważniejszych symboli Armenii. Chaczkary są rzeźbione w prostopadłościennych płytach z tufu wulkanicznego, który jest łatwy w obróbce i ma szeroką paletę odcieni. Chaczkary zaczęły pojawiać się w Polsce gdyż ludzie, którzy pochodzą z Armenii chcą wyrażać swoje przywiązanie do wiary i tradycji. O chaczkarach opowiadają Ormianie mieszkający w Polsce i osoby, które tym tematem zajmują się od strony naukowej”. Sylwia Sułkowska przygotowała audycję, która emitowana była w Wielki Piątek: “Chaczkary – kwitnące krzyże”. Na zdjęciu – chaczkar na warszawskiej Sadybie, na Skwerze Ormiańskim.

Zespół Ośrodka KARTA i Witryny Domu Wschodniego serdecznie zaprasza w czwartek, 11 kwietnia 2024 o godzinie 18:00 do Witryny Domu Wschodniego (Warszawa, pl. Konstytucji 6, róg ul. Koszykowej) na otwarcie wystawy „Patarag” Karine Arutiunowej i spotkanie z Autorką. Podczas wernisażu zabrzmią fragmenty książki o tym samym tytule, wydanej w 2022 roku w Kijowie. “Bardzo miło nam będzie gościć osoby ze społeczności ormiańskiej – piszą organizatorzy – jak również inne osoby zainteresowane tematyką ormiańską. Spotkanie prowadzone będzie w języku rosyjskim z tłumaczeniem na język polski. Więcej informacji o wystawie na FB: https://www.facebook.com/events/1384820855503437 Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie informacji o otwarciu wystawy Państwa kanałami”.

Wirtualny Świat Polskich Ormian