Koncert symfoniczny – Mapa demokracji
Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
8 grudnia 2023, godz. 22:00; Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
zaprasza na koncert: na program koncertu „Mapa demokracji” składają się utwory kompozytorów z Tajwanu, Ukrainy i Armenii.
Alexandr Iradyan (Armenia) – dyrygent, Hanna Maria Zajączkiewicz – sopran,
Chór CANTORES VARMIENSES (przygotowanie chóru – Benedykt Błoński)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program: Tyzen Hsiao (Tajwan) – Uwertura 1947 na orkiestrę, sopran i chór mieszany (polska premiera) Valentin Silvestrov (Ukraina) – The Messenger na orkiestrę mieszaną i fortepian, Silent Music na orkiestrę smyczkową Aram Chaczaturian (Armenia) – II Symfonia e-moll

 

Kompozytorem – symbolem dla Ukraińców pozostaje, urodzony w 1937 roku, Valentin Silvestrov jeden z najwybitniejszych muzyków na świecie. Po wydarzeniach z 2014 roku w swojej twórczości zaczął odnosić się bezpośrednio do polityki, choć wcześniej od tego stronił. W zupełnie innych czasach żył i tworzył Ormianin Aram Chaczaturian, uważany za jednego z największych kompozytorów radzieckich. W swojej twórczości wielokrotnie inspirował się rodzimym folklorem, czego świetnym przykładem jest jego II Symfonia e-moll, jeden z najbardziej popularnych utworów Chaczaturiana, zwana „Symfonią z dzwonami”. Monumentalne dzieło powstało w 1943 roku i w zamierzeniu twórcy jest „requiem gniewu i protestu przeciwko wojnie i przemocy”.

Wirtualny Świat Polskich Ormian