Mam ogromną przyjemność poinformować, iż do siedziby Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, po przeprowadzeniu prac konserwatorskich dotarły dwa pierwsze z 7 portretów ksień Panien Benedyktynek ormiańskich ze Lwowa, są to wizerunki ksieni Barbary Weroniki Piramowiczówny (siostry, ks. Grzegorza Piramowicza ) oraz Ludgardy Kolumby Nedyjówny. Portrety podarowały Fundacji siostry benedyktynki z Wołowa, spadkobierczynie lwowskich benedyktynek ormiańskich. Obrazom tym, znalezionym po 70 latach w postaci rulonu na klasztornym strychu w Wołowie, drugie życie przywracała Pani Jolanta Pollesch – kierownik Działu Konserwacji Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Portrety przeszły wszelkie badania naukowe i prace konserwatorskie dzięki dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Mazowieckiego. Bardzo ciekawy artykuł na ten temat, z historią portretowanych bohaterek, zamieścił na swojej stronie: Ośrodek Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce

Prace konserwatorskie nad pozostałymi 5 obrazami zakończą się w tym roku, tu środki zapewniło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Planujemy wiosną pokazanie portretów na wystawach w Krakowie i następnie w warszawskim Muzeum Archidiecezjalnym.
Nie koniec to prac konserwatorskich prowadzonych przez Fundację – równolegle, dzięki dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Mazowieckiego, konserwacji podane zostały trzy szaty liturgiczne, aktualnie zakończyły się prace konserwatorskie 1. ornatu, niezwykle cennego z unikatowej renesansowej tkaniny weneckiej. Prace konserwatorskie szat liturgicznych prowadzi Pani Małgorzata Podkańska ze swoim zespołem w firmie ReKonArt z Warszawy.

 Red.

Wirtualny Świat Polskich Ormian