Pragniemy tą drogą bardzo podziękować Siostrom Benedyktynkom z Wołowa za kolejne, bezcenne dary jakie dotarły do zbiorów Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
Dzisiaj prezentujemy niezwykle piękną komżę, ozdobioną misternym haftem richelieu. Należała ona sióstr benedyktynek ze Lwowa i wg wszelkiego prawdopodobieństwa używana była przez abpa J. Teodorowicza. Wykonana z najwyższego gatunku batystu, mimo upływu ok. 100 lat, prezentuje się znakomicie, bez uszkodzeń i odbarwień.
Kolejnym eksponatem jest skrzynia podróżna, (aktualnie jeden z istotnych elementów ekspozycji muzealnej w siedzibie Fundacji) w której po II wojnie światowej ze Lwowa podróżował rulon płócien, a który odkryty po 70 latach, okazał się zbiorem portretów ksień tego zakonu. Obecnie portrety te, po przeprowadzonej konserwacji, zdobią naszą ekspozycję. Otrzymaliśmy również figurkę, która była częścią szopki bożonarodzeniowej w lwowskim klasztorze benedyktynek ormiańskich. Inne elementy tej szopki również dotrą do Fundacji, tak, że na następne Święta Bożego Narodzenia udostępnimy ją zwiedzającym.

Raz jeszcze bardzo dziękujemy Siostrom Benedyktynkom z Wołowa za wspaniałe dary.

mot

 

Wirtualny Świat Polskich Ormian