W BRZASKU AURORY

Kina w Warszawie:
Muranów
2023-05-13 – 18:30
2023-05-18 – 18:00
Kinoteka
2023-05-16 – 16:00

To animowany film przeplatanych ocalałymi fragmentami filmu „Auction of Souls” i materiałami archiwalnymi pokazującymi koszmar ludobójstwa Ormian, jaki przeżyła bohaterka filmu. Aurora Mardiganian, jako 14 dziewczynka straciła wszystko podczas horroru ludobójstwa Ormian w Armenii. Dzięki odrobinie szczęścia i niezwykłej odwadze udało jej się uciec do Nowego Jorku, gdzie w wieku 17 lat zagrała samą siebie w hollywoodzkim hicie „Auction of Souls”, odnosząc olbrzymi medialny sukces i stając się gwiazdą. Masakry Ormian w Armenii trwały jednak nadal.
Zrealizowany ponad sto lat później film, rekonstruuje historię życia zmarłej w 1994 roku bohaterki. Oparty jest na jej animowanych wspomnieniach, z materiałami archiwalnymi, w których jako dojrzała kobieta wspomina koszmar z dzieciństwa, podejmuje ponownie walkę o zachowanie człowieczeństwa, mając nadzieję, że ludobójstwo Ormian nigdy nie zostanie zapomniane.

Film powstał w koprodukcji Armenii, Niemiec i Litwy w 2022 roku. Reżyseria: Inna Sahakyan, zdjęcia: Vardan Brutyan,
produkcja: Vardan Hovhannisyan, Inna Sahakyan / Bars Media Documentary Film Studio.

W 2022 roku pokazywany był na festiwalach w Amsterdamie, Lizbonie, Hamburgu, Talinie, 2022 – nagroda Asia Pacific Screen Awards dla najlepszego filmu animowanego.

https://mdag.pl/20/pl/warszawa/movie/W-brzasku-Aurory

Wirtualny Świat Polskich Ormian