Kolejne obiekty, ze zbioru szat liturgicznych znajdujących się pod opieką Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, po konserwacji.
Obiekty te wymagały pilnych prac konserwatorskich, na ich przeprowadzenie uzyskaliśmy środki z Urzędu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
ORNAT BIAŁY HAFTOWANY, ok. 1780 r.
Ornat ormiański, barokowy, zdobiony barwnym haftem: jedwabny, barwny haft układany z wstążek, cieniowany płaskim kordonkiem jedwabnym, przędzą jedwabną, nićmi z oplotem metalowym w kolorze srebrnym i złotym oraz cekinami, tworzących zbity, duży, wypukły ornament jest wręcz niespotykany. Wg wiedzy konserwatorek – Małgorzaty Podkańskiej i Ewy Soszko, jest to jedyny przykład zachowanego haftu tego typu w Polsce. Haft boków wzorowany na dekoracjach francuskich męskich ubiorów dworskich z czasów panowania Ludwika XVI. Kolumny przodu i tyłu zdobione motywami barwnych, barokowych bukietów w wazonach, symbolizujących drzewo życia. Największe z kwiatów wykonane z wielobarwnej, namarszczonej układanej i doszytej wstążki, tworzącej wypukłą, plastyczną strukturę.
VELUM BRĄZOWO-BEŻOWE Z FRAGMENTÓW PASA KONTUSZOWEGO, ok. 1800 r.
Velum o kształcie zbliżonym do kwadratu, wykonane z 6 zszytych fragmentów cienkiej tkaniny jedwabnej pochodzącej zapewne z jednostronnego pasa kontuszowego. Z motywem szlaczków kwiatowych na brunatnym tle i szlaczków jasnych, z motywem romboidalnych kartuszy z wpisanymi kropkami. Bordiura z motywem stylizowanych rumianków na brunatnym tle. Pośrodku naszyty krzyżyk z galonu w kolorze złotym.
Fot. Łukasz Brodowski