W sobotę, 15 czerwca o godz. 11.00 lub o godz. 14.00 (do wyboru) zapraszamy do Skarbnicy Polskich Ormian (Warszawa, ul. Świętojerska 12) wspólnie z Warszawską Inicjatywą Kresową Domu Spotkań z Historią. Będzie można obejrzeć bezcenne pamiątki Ormian z Kresów – portrety, paramenty i przedmioty kultu, księgi, dokumenty i zdjęcia m.in. ze Lwowa, Stanisławowa, Pokucia, Kamieńca Podolskiego – a także oryginalny krótki film ze Stanisławowa z 1937 roku. Niemniej ciekawa jest wystawa czasowa “Walizka wspomnień – Zachariasz Gregorowicz (1884-1961)”.
Gościem specjalnym ma być ks. prałat Cezary Annusewicz, proboszcz Ormiańskokatolickiej Parafii Północnej, której siedzibą jest kościół parafialny świętych Piotra i Pawła w Gdańsku, przy ul. Żabi Kruk 3. To w tym kościele znajdują się pamiątki z kościoła ormiańskiego w Stanisławowie, włączając w to Cudowny Obraz Matki Bożej Łaskawej.
Warszawska Inicjatywa Kresowa to program Domu Spotkań z Historią, w ramach którego prowadzone są działania związane z upowszechnianiem dziedzictwa Kresów – organizowaniem spotkań, pokazów filmowych czy wystaw. Od 2009 roku inicjatywę koordynuje Tomasz Kuba Kozłowski, autor cykli m.in. „Opowieści z Kresów”, „Kino Kresowe” i „Kresowa Warszawa”, który spotkanie będzie nie tylko prowadził, ale także sam opowiadał o Stanisławowie.
Obowiązują zapisy: recepcja@dsh.waw.pl, tel.: 22 255 05 00. Liczba miejsc ograniczona.

We środę, 19 czerwca o godz. 12.00 i 18.00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) w ramach “Opowieści z Kresów” Tomasz Kuba Kozłowski opowie o abpie Izaaku Mikołaju Isakowiczu w 200. rocznicę jego urodzin.

Wirtualny Świat Polskich Ormian