Plakat_film_HorbaczewskaFilm dokumentalny “Matka z portretu. Historia Ewy Horbaczewskiej
w reżyserii Barbary Bieleckiej odkrywa bardzo ważny obszar artystyczny dla Polski.
Dokument przybliża losy Ormianki, prof. Ewy Horbaczewskiej i jej Szkoły Muzycznej w Sosnowcu.
To także opowieść o historii muzycznej miasta, które było miejscem czterech kultur.
Możliwość realizacji filmu dokumentalnego o mojej prababci Ormiance, prof. Ewie Horbaczewskiej
i jej szkole to wielkie wyzwanie – dla mnie jako twórcy i prawnuczki. Moja podróż dokumentalna
to także podróż do swoich ormiańskich korzeni i samej siebie.
Praca filmowca – dokumentalisty jest jak wnikanie w dany fragment rzeczywistości
”.
Tak mówi reżyserka dokumentu o Ewie Horbaczewskiej, prawnuczka Barbara Bielecka.

Kobiety ormiańskiego rodu Mogdesjanc przekazywały z pokolenia na pokolenie zamiłowanie do artyzmu. Prof. Ewa Mogdesjanc-Horbaczewska – śpiewaczka operowa i założycielka szkoły muzycznej w Sosnowcu, jej córka Barbara Mogdesjanc-Bielecka – tancerka i choreograf, Barbara Bielecka-Woźniczko (wnuczka Ewy) ceniona malarka. Prawnuczka Ewy Horbaczewskiej Barbara Bielecka – reżyserka, która zagrała rolę swojej babci – Ormianki Barbary Mogdesjanc- Bieleckiej.
MATKA Z PORTRETU. HISTORIA ORMIANKI – EWY HORBACZEWSKIEJ. Lwica, kobieta z portretu, przewodniczka, Ormianka, śpiewaczka operowa, niezwykle odważna bohaterka, pani profesor.

To opowieść o niesamowicie silnej kobiecie – Lwicy, która przezwyciężyła wiele trudności i stała się matką dla artystów w Polsce. Jej droga z Krymu wraz z 9-letnią córką to historia pełna miłości, strachu, muzyki i walki o życie. To opowieść o kobiecie oraz polskiej scenie muzycznej lat 30- tych i 40- tych.

Prof. Ewa Horbaczewska – Ormianka, śpiewaczka operowa, profesor wokalistyki, założycielka i dyrektorka Szkoły Muzycznej w Sosnowcu.Niesamowita kobieta, urodziła się w 1884 roku i jako młoda dziewczyna wyjechała na studia do Sankt Petersburga, gdzie ukończyła konserwatorium w klasie śpiewu i fortepianu oraz medycynę, co było ewenementem. Przybyła do Sosnowca w latach 30- tych stworzyła tam szkołę na owe czasy rewolucyjną. Kamienica szkoły zachowała się do dziś a także dokumenty i wiele innych dowodów o istnieniu szkoły oraz działalności prof. Ewy Horbaczewskiej. Dzięki wsparciu pasjonatów, historyków oraz miasta Sosnowca udało się odnaleźć wiele informacji.

W filmie dokumentalnym występują członkowie rodziny prof.Ewy Horbaczewskiej: wnuczka Barbara Bielecka Woźniczko i wnuk Krzysztof Bielecki, prawnuczka i reżyserka obrazu Barbara Bielecka. Ich wspomnienia są skarbnicą informacji o niesamowitej Ormiance prof. Ewie Horbaczewskiej. Mimo, że prof. Ewę znamy tylko z portretu to dzięki opowieściom przekazywanym z pokolenia na pokolenie jej losy oraz muzyka ożyła:)

Ewa Mogdesjanc-Horbaczewska: silna kobieta, Ormianka, pełna pasji, zawsze pomocna. Była wzorem dla innych. Czerpała siłę z korzeni ormiańskich, z którymi była bardzo związana. Daleko od swojego kraju po tylu przejściach zdołała dać innym swoją energię i talent oraz być artystyczną przewodniczką. Pamiętajmy o swojej rodzinnej przeszłości, o wartości przekazywania historii z pokolenia na pokolenie, bo „dotarcie do swoich korzeni to dotarcie w głąb siebie”.

Bliższe dane o terminie ukazania się filmu w najbliższym czasie, obecnie dostępna jest strona filmu na fb
Wirtualny Świat Polskich Ormian