Opublikowano 19.11.2007.

Obraz Św. KajetanaW niedzielę 6 stycznia 2008 roku o godz. 12 w kościele św. Piotra i Pawła w Gdańsku (ul. Żabi Kruk) odprawiona zostanie ormiańska msza św. w Święto Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, którą odprawi ks. Artur Awdalian.
W sobotę 10 listopada ten kościół związany z Ormianami odwiedził ordynariusz obrządku ormiańskiego w Polsce, metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz wraz z metropolitą gdańskim, abp Tadeuszem Gocłowskim.
W kościele św. Piotra i Pawła, w którym znajduje się Cudowny Obraz Matki Bożej Łaskawej z kościoła ormiańskiego ze Stanisławowa, ma powstać ołtarz ormiański św. Kajetana (obraz św. Kajetana, który bedzie w ołtarzu – obok). W planach jest też salka muzealna, w której prezentowane będą zabytki pochodzące z kościołów ormiańskich z Kresów.
W kościele jest do nabycia (po uprzednim zamówieniu) zestaw zdjęć z sierpnia 2007 roku z uroczystości przeniesienia Cudownego Obrazu do głównego ołtarza i ustanowienia Sanktuarium Diecezjalnego.

 

Konferencja na Węgrzech
21.09.2007.
W dniach 26-27 września 2007 r. odbywa się na Katolickim Uniwersytecie Petera Pazmany’ego w Piliscsaba konferencja “Ormiańska diaspora w Europie Środkowej”. Z Polski przewidziane są referaty dr. hab. Waldemara Delugi z UKSW, Longina Graczyka z PAN (Warszawa) i dr. Tomasza Marciniaka z Centrum Badań Ormiańskich przy UMK (Toruń). Więcej w programie .

 

Ukazało się roczne sprawozdanie z działalności środowisk ormiańskich w 2006 r.
21.08.2007.
Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich wspólnie z warszawskim Kołem Zainteresowań Kulturą Ormian przygotowała Sprawozdanie roczne z działalności środowisk ormiańskich w 2006 r. Zachęcamy do lektury!

 

Apele
01.08.2007.
Szanowni Państwo,
Jednym z celów Fundacji jest udostępnianie zbiorów do celów genealogicznych, dlatego prosimy o powiększanie tych zbiorów. Proponujemy różne formy przekazywania przedmiotów – książek, fotografii i innych pamiątek mających związek z Ormianami polskimi. Są to: dar, depozyt oraz – dla fotografii i dokumentów – kopia. Fundacja dysponuje odpowiednim sprzętem, a osoby wykonujące kopie są przeszkolone. Kopie możemy wykonać więc we własnym zakresie – w archiwum albo – w niektórych wypadku możemy dojechać. Co ważne, takie unikalne fotografie lub dokumenty będą miały odtąd stworzoną kopię bezpieczeństwa!
Czytaj całość

 

Dni otwarte w archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
15.04.2007.

Zarząd Fundacji zaprasza w każdy trzeci poniedziałek miesiąca w godzinach 16-18 na Dzień Otwarty archiwum, które mieści się w Warszawie w pomieszczeniach Archiwum Archidiecezjalnego przy ul. Dewajtis 3. Celem Dni Otwartych jest przedstawienie etapu prac nad zgromadzonymi zbiorami i zachęcenie jak największej liczby wolontariuszy do pomocy w pracach archiwum. Choć nie ma jeszcze warunków do korzystania ze zbiorów, to przy większej liczbie rąk do pracy zasoby będą szybciej dostępne.

Uprzejmie prosimy o kontakt telefoniczny z Ewą Abgarowicz co najmniej dzień przed przybyciem do archiwum, tel. 022 794 80 80 lub 0 606 784 928.

Zapraszamy

 

Sprawozdanie z działań dotyczących zbiorów przejętych od ks. Józefa Kowalczyka
16.04.2007.
Zbiory dziedzictwa Ormian Polskich przejęte od ks. Józefa Kowalczyka, byłego Duszpasterza Ormian zostały przewiezione najpierw w całości z Paradyża do Gdańska, a następnie część przewieziona została do Warszawy. Nie były one spisane. Przekazanie nastąpiło na podstawie protokołu, w którym wymienione zostały głównie numery pudeł. W Gdańsku znajdują się: kapy i ornaty oraz sprzęty liturgiczne. Do Warszawy w sierpniu 2005 r. przywieziony został zbiór, który obejmuje: starodruki, rękopisy, książki, czasopisma, fotografie oraz zbiór dokumentów w teczkach częściowo opisanych. Wszystko w kartonach ponumerowanych. Do zbioru należy też 60 obrazów. Początkowo zbiór ten umieszczony został w wynajętym tymczasowo, strzeżonym lokalu na ulicy Marymonckiej 5.
Wirtualny Świat Polskich Ormian