Drodzy Czytelnicy!

Rok po wojnie o Górski Karabach sytuacja na granicy Armenii z Azerbejdżanem wciąż jest napięta. Jeszcze w listopadzie tego roku na południu kraju miały miejsce starcia, w których zginęli żołnierze po obu stronach konfliktu. Panuje atmosfera zagrożenia przed kolejnymi agresywnymi posunięciami ze strony Azerbejdżanu. Co prawda sytuacja w Górskim Karabachu wydaje się być stabilna, ale niektórzy komentatorzy uważają, że celem Azerbejdżanu może być teraz atak na południową prowincję Armenii – Sjunik, w celu uzyskania lądowego połączenia ze swoją eksklawą w Nachiczewanie.

Polscy Ormianie od początku wojny angażowali się w niesienie pomocy finansowej i materiałowej osobom, które ucierpiały z powodu konfliktu. Organizowane są wciąż imprezy charytatywne, wystawy, zbiórki. Jeśli ktoś chce pomóc, wystarczy zwrócić się do którejś z organizacji ormiańskich w Polsce. Piszemy o tym również w tym numerze „Awedisu”.

Poza relacjami z wydarzeń publikujemy jak zwykle recenzje książek, wywiady oraz biografie Ormian i przyjaciół środowiska ormiańskiego w Polsce. Nie mogło zabraknąć również oczywiście sprawozdań z prac archiwistycznych i konserwatorskich.

Patrząc już w przyszłość, myślimy o roku 2022 jako poświęconym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pamięci Ignacego Łukasiewicza – prawdopodobnie jednej z najbardziej znanych postaci pochodzenia ormiańskiego na świecie. Ten żyjący w XIX wieku aptekarz i przedsiębiorca wynalazł lampę naftową, która zrewolucjonizowała życie uprzemysłowionego świata, jest również uważany za ojca przemysłu naftowego. Z pewnością w przyszłym roku będziemy nie raz pisać o tej niezwykłej postaci.

Redakcja

Wirtualny Świat Polskich Ormian