
GALERIE ZDJĘĆ
NASZE PUBLIKACJE
O FUNDACJI
Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich została powołana dekretem Ordynariusza Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego w Polsce, Józefa kardynała Glempa Prymasa Polski 7 kwietnia 2006 roku. Obecnie funkcję ordynariusza i jednocześnie fundatora pełni JE ks. kard. Kazimierz Nycz.
Myślą przewodnią Fundacji jest to, że Ormianie zawsze byli i są ważną częścią historii i kultury Polski.
Przedmiotem zainteresowania Fundacji są armenika, mające związek z Ormianami polskimi: druki, rękopisy, fotografie, szaty liturgiczne, naczynia liturgiczne, obrazy, sprzęty i pamiątki. Armenika te konserwujemy, ewidencjonujemy, a ponadto digitalizujemy oraz gromadzimy, przyjmujemy w depozyt, przyjmujemy jako dar.
Fundacja rozwinęła szeroką działalność edukacyjną, badawczą, konserwatorską i popularyzatorską. Powodem powołania Fundacji była pilna potrzeba objęcia opieką zaniedbanych zbiorów pochodzących z obszaru dawnych dziewięciu parafii ormiańskokatolickich na Kresach oraz z rozproszonych archiwów rodzinnych.
W celu udostępniania zbiorów stworzone zostało Wirtualne Archiwum Polskich Ormian (WAPO). Dzięki uprzejmości Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych Fundacja korzysta ze Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA) i z www.szukajwarchiwach.gov.pl , gdzie zamieszczamy opracowane inwentarze i kopie cyfrowe materiałów archiwalnych.
Najważniejsze efekty działalności Fundacji:
1. Stała ekspozycja Skarbnica Polskich Ormian, otwarta w Warszawie, ul. Świętojerska 12 w grudniu 2022 roku.
2. Publikacje: Ormiańska Warszawa, Ormiańska Polska, Niewiasty z pastorałami. Portrety ksień klasztoru benedyktynek ormiańskich we Lwowie: historia, konteksty, konserwacja (we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce), Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz. Wybitny polski kapłan, kaznodzieja i mąż stanu (wraz z płytą z oryginalnymi nagraniami), Stepan Lisicjan Z przeszłości Armenii, Derenik Demirczian Wartanidzi tom I i II, Ormianie Polscy. Kultura i dziedzictwo (wspólnie z Biblioteką „Lehahayer”), Ormianie polscy w opisach i obrazach, Marcin Ł. Majewski Węgrzy, Szkoci i Ormianie, Zbigniew Manugiewicz i Jerzy Tustanowski U podnóża Owidiusza. Rozkwit i zagłada wspólnoty kuckiej nad Czeremoszem, mapa Ormianie na ziemiach Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego od wieku XVI do XVIII, 16 edycji kalendarzy.
Tomy z serii “Pomniki dziejowe Ormian polskich” finansowanej w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2017-2024 nr projektu 22H 16 0433 84: Zapisy sądu duchownego Ormian miasta Lwowa za lata 1564–1608 w języku ormiańsko-kipczackim w opracowaniu prof. Edwarda Tryjarskiego, Jasachy gminy Ormian lwowskich za lata 1598-1638 w języku ormiańsko-kipczackim w opracowaniu Krzysztofa Stopki, Metryka katedry ormiańskiej we Lwowie, 1635–1732 w opracowaniu Krzysztofa Stopki (część kipczacka) i Marcina Łukasza Majewskiego (część polska i łacińska), Symeon Lehacy. Zapiski podróżne. W tłumaczeniu z języka ormiańskiego i w opracowaniu Hripsime Mamikonyan.
3. Czasopismo kwartalne „Awedis”, ukazujące się od 2007 roku.
4. Wystawy: „Wielki zapomniany. Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz (1864–1938) – wybitny polski kapłan i mąż stanu”, „Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w Polsce” (wspólnie z Domem Spotkań z Historią), „Kobiety z pastorałami” (wspólnie z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej).
5. Konserwacja: szat liturgicznych (Fundacja posiada w swoich zbiorach unikatową kolekcję szat); obrazów (benedyktynki); ksiąg rękopiśmiennych i starodruków; starych fotografii. A także zabytki przy katedrze ormiańskiej we Lwowie: kaplica „Golgota” i kolumna św. Krzysztofa.
6. Zachowanie dziedzictwa kulturowego: miejsca pamięci (tablica Teodorowicza); wirtualny cmentarz powązkowski z lokalizacją grobów warszawskich Ormian i ich potomków (Ormiańskie Stare Powązki); indeksacja pochówków Ormian polskich i rodzin spokrewnionych na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie; drzewo genealogiczne polskich Ormian i ich potomków; indeksacja ormiańskich ksiąg metrykalnych z zasobu archiwum Fundacji oraz innych archiwów; chór amatorski ; ormiańska wikipedia www.Wiki.Ormianie.pl
7. Noce Muzeów i spotkania środowiskowe oraz udział w różnych inicjatywach kulturalnych i historycznych (np. Festiwal Kultury Kresowej, Ormianie wracają do Piotrkowa, doroczne obchody rocznicy Ludobójstwa Ormian).
Współpracujemy z wieloma organizacjami i instytucjami w Polsce i na świecie.
Działalność Fundacji opiera się na pracy wolontariuszy; nie mamy pracowników.