Tygodnik  Powszechny publikuje na swoich łamach ciekawe artykuły dotyczące Ormian. Wprawdzie aby przeczytać je w całości, należy założyć bezpłatne konto na stronie Tygodnika, ale na prawdę warto! Poniżej zamieszczam krótką informację o dwóch reportażach, które się ostatnio ukazały.

“ORMIANIE PRZESTAJĄ SIĘ BAĆ” autorstwa MARCELINY SZUMER-BRYSZ z Izmiru
Ormianie_Stambul _1Jedni znali swoje korzenie, inni dopiero je odkrywają i poznają tragiczne losy własnych rodzin. Po latach w ukryciu żyjący w Turcji Ormianie wracają do religii przodków.

Poniżej link do tego artykułu:

https://www.tygodnikpowszechny.pl/ormianie-przestaja-sie-bac-155899

Ormiańska manifestacja upamiętniająca ofiary ludobójstwa z 1915 r., Stambuł, kwiecień 2018 r. CHRIS MCGRATH / GETTY IMAGES,

 

“ROZPROSZENI” – MAGDALENY CHODOWNIK z Syrii i Armenii

Syria_Ormianie_1Biografie kolejnych pokoleń Ormian naznaczone są tułaczką. Najnowszy rozdział tej historii to los ormiańskiej diaspory z Syrii.

Poniżej link do tego artykułu:

https://www.tygodnikpowszechny.pl/rozproszeni-164368?

 

Kobane, Syria, wrzesień 2015 r. YASIN AKGUL / AFP / EAST NEWS

 

“SĄ OFIARY NIE MA WINNYCH” – WOJCIECH KOROŃCZUK

ANI_kosciol (1)24 kwietnia 1915 r. w Konstantynopolu władze tureckie aresztowały dwustu przedstawicieli lokalnej elity ormiańskiej. Wkrótce większość z nich nie żyła. Dzień ten uznawany jest za początek ludobójstwa Ormian w Imperium Ottomańskim. Współczesna Turcja nadal neguje tę zbrodnię, która pochłonęła być może półtora miliona ofiar.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/sa-ofiary-nie-ma-winnych-126778

 

Pozostałości po liczącej prawie 2000 lat ormiańskiej obecności we wschodniej Turcji: kościół w Ani na granicy z Armenią

 

Wirtualny Świat Polskich Ormian