Ardem Patapoutian oraz David Julius – zostali laureatami Nagrody Nobla z dziedziny medycyny. Nagrodę otrzymali za “odkrycie receptorów temperatury i dotyku”.

Ardem Patapoutian jest biologiem molekularnym i neurobiologiem pochodzenia ormiańskiego w Scripps Research w La Jolla w Kalifornii.
W jaki sposób impulsy nerwowe są inicjowane, abyśmy mogli odczuwać temperaturę i ciśnienie? To pytanie zostało rozwiązane przez tegorocznych laureatów Nagrody Nobla” – podano w uzasadnieniu tegorocznej nagrody
David Julius wykorzystał kapsaicynę, ostry związek pochodzący z papryki chili, który wywołuje uczucie pieczenia, do zidentyfikowania czujnika w zakończeniach nerwowych skóry, który reaguje na ciepło.
Ardem Patapoutian wykorzystał komórki wrażliwe na nacisk, aby odkryć nową klasę czujników reagujących na bodźce mechaniczne w skórze i narządach wewnętrznych.
Nasza zdolność do odczuwania ciepła, zimna i dotyku jest niezbędna do przetrwania i stanowi podstawę naszej interakcji z otaczającym nas światem. W naszym codziennym życiu odczucia te są dla nas oczywiste, ale w jaki sposób impulsy nerwowe są inicjowane, abyśmy mogli odczuwać temperaturę i ciśnienie? To pytanie zostało rozwiązane przez tegorocznych laureatów Nagrody Nobla” – podano w uzasadnieniu tegorocznej nagrody.
Laureaci zidentyfikowali krytyczne brakujące ogniwa w naszym zrozumieniu złożonej interakcji pomiędzy naszymi zmysłami a środowiskiem” – dodała w uzasadnieniu nagrody Szwedzka Akademia
Fot.:HUFFAKER/AP, ©; Ilustracja: Nikolas Elmehed
Więcej ciekawych informacji na stronie: ONET_wiadomości

Wirtualny Świat Polskich Ormian