Chouchane Siranossian – młoda zdolna skrzypaczka na Festiwalu Chopin i jego Europa

Należy do największych wirtuozów w przestrzeni muzyki barokowej; ceniona jest za swoją osobowość, głęboką wiedzę i maestrię techniczną.

Będzie można posłuchać jej gry na koncercie w Filharmonii Narodowej 22 sierpnia br.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła pod kierunkiem Tibora Vargi w Sion, a w wieku 15 lat przyjęta została do klasy Pavla Vernikova w konserwatorium w Lyonie. Studia kontynuowała u Zakhara Brona w Musikhochschule w Zurychu, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2007 r. Krótko potem została koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej z St. Gallen. Spotkanie z Reinhardem Goebelem zaowocowało zwróceniem się artystki ku wykonawstwu historycznie poinformowanemu; swoją wiedzę w zakresie muzyki dawnej poszerzała właśnie pod jego kierunkiem w Mozarteum w Salzburgu, regularnie występowała też z nim jako solistka.

Prowadzi zespół Esperanza, powstały w 2015 r. w Liechtensteinie, wyróżniony Opus Classic 2018; w 2022 r. ukaże się czwarty album płytowy orkiestry. Pierwsza solowa płyta Chouchane Siranossian, Time Reflexion, otrzymała Diapason Decouverte (2015). Dyskografia artystki obejmuje ponadto – wydawane przez Alpha Classics – Koncert skrzypcowy Mendelssohna, ktory nagrała z Anima Eterna Brugge (In Time), album L’Ange et le Diable (duet z Josem van Immerseelem), koncerty skrzypcowe Tartiniego z Wenecką Orkiestrą Barokową pod dyrekcją Andrei Marcona (2020), koncerty skrzypcowe Andreasa Romberga (z Orkiestrą Barokową „Capriccio”) i – najnowszy album – Bach before Bach (nagrany z Leonardo Garcíą Alarcónem i Balázsem Mátém). Wszystkie płyty są bardzo wysoko oceniane przez krytykę i wyróżniane prestiżowymi nagrodami, np. International Classical Music Awards (ICMA), Preis der Deutschen Schallplatten Kritik, Choc Classica czy Diapason d’Or.

Chouchane Siranossian gra na skrzypcach barokowych Giuseppe i Antonia Gagliana i skrzypcach Giovanniego Battisty Guadagniniego udostępnionych jej przez Fabrice’a Girardiniego, lutnika z Chaux-de-Fonds.
https://festiwal.nifc.pl/pl/2023/artysta/33161_siranossian_chouchane

Wirtualny Świat Polskich Ormian