Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza na spotkanie
w sobotę, 25.05.2024 r. o godz. 16:00 w siedzibie OTK przy ul. Studenckiej 2 w Krakowie.
Tematem spotkania będzie najnowsza publikacja OTK: „Życie przy starodawnym rzymskim trakcie i inne opowiadania” Wahana Totowenca, a poprowadzi je pan prof. dr hab. Andrzej Pisowicz, wybitny armenista i iranista.
WAHAN TOTOWENC
„ŻYCIE PRZY STARODAWNYM RZYMSKIM TRAKCIE I INNE OPOWIADANIA”
Tłumaczenie z języka rosyjskiego: dr Stanisław Ulaszek; Polska redakcja armenistyczna: prof. Andrzej Pisowicz; Współpraca: Małgorzata Malkiewicz; Zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji; Specjalne podziękowania dla Księgarni Akademickiej
Poniżej kilka słów o najnowszej publikacji Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego:
Wahan Totowenc (1894-1938) był postacią nietypową, a przy tym tragiczną. Na początku był pisarzem zachodnioormianskim (z obywatelstwem tureckim) i pisał po zachodnioormiańsku, a drugą połowę życia spędził w sowieckiej Armenii, gdzie tworzył we wschodnim wariancie języka ormiańskiego. W międzyczasie Totowenc wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie studiował, ale też pracował fizycznie. Następnie przebywał w Tyflisie, Stambule i Paryżu.
Mimo swojej lojalności wobec bolszewików decyzję przeniesienia się z Paryża do Erywania w 1922 r. przypłacił życiem. Jako syn „obszarnika” został rozstrzelany w 1938 r. przez sowieckich oprawców.
Utwór „Życie przy starodawnym rzymskim trakcie” powstał w 1933 r. w Erywaniu. Autor zawarł w nim swoje wspomnienia z dzieciństwa i młodych lat spędzonych w zachodniej (tureckiej) Armenii. Z tą tematyką wiąże się też opowiadanie zatytułowane „Hownatan, syn Jeremiasza”, napisane w 1934 r.
Do niniejszego tomu, reprezentującego twórczość wybitnego pisarza obu Armenii, wchodzą także krótsze opowiadania z cyklu „Ameryka”.
prof. Andrzej Pisowicz
Wersja elektroniczna publikacji (e-book) dostępny jest pod adresem: https://otk.org.pl/wp-content/uploads/Totowenc-Zycie-przy-starodawnym-rzymskim-trakcie-e-book.pdf
www.otk.org.pl
www.facebook.com/otk.poland