Właśnie ukazała się książka Czytelnio Polska część Ci, cześć. Dorobek polskich słuchaczy Akademii Górniczej w Loeben, do której materiały zebrała i je spisała Magdalena Bernacka, wnuczka polskiego Ormianina, Stefana Łukasiewicza, jednego z Loebeńczyków. Czytelnia Polska w Leoben była ośrodkiem, w którym rozwijała się myśl o polskiej uczelni górniczej, a po jej powstaniu na polski grunt przenoszono wzorce współpracy pomiędzy wychowankami. W rezultacie utworzono w Akademii Górniczej najpierw Stowarzyszenie Asystentów AG, a potem – w roku 1945 – Stowarzyszenie Wychowanków Akademii Górniczej. Wszystko to, co działo się w Czytelni Polskiej w Leoben pod koniec XIX i na początku XX wieku, posłużyło za materiał do książki, która powstała dzięki niezwykłemu zapałowi i determinacji lekarki z Katowic Magdaleny Bernackiej […], czytamy w opisie książki. Autorem wstępu jest Piotr Czaja.
2 lipca 2021 roku w auli Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Wychowanków AGH, prezentujące książkę. Uczestniczyło w nim wiele osobistości, w tym dwóch prorektorów AGH. Jak napisano na stronie Stowarzyszenia Wychowanków Akademii Górniczo-Hutniczej: Były obecne obydwie recenzentki książki – prof. Anna Siwik – była Prorektor AGH oraz prof. Elżbieta Orman z Instytutu Historii PAN w Krakowie. Byli także znawcy historii jak: prof. dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii Krzysztof Stopka – dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii Andrzej Zięba – kierownik Zakładu Stosunków Etnicznych w Europie Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W trakcie swojego wystąpienia autorka przedstawiła prezentację książki. Wśród polskich Loebeńczyków, których biogramy znalazły się w książce, są też Ormianie, wśród nich – obok Stefana Łukasiewicza – Erazm Barącz, Kazimierz Negrusz, Marceli Osadca.
Magdo, gratulujemy Ci wspaniałej i wartościowej publikacji! mag
Czytelnio Polska część Ci, cześć. Dorobek polskich słuchaczy Akademii Górniczej w Loeben,
ISBN: 978-83-66364-81-3, format: B5, oprawa: twarda, liczba stron: 522, rok wydania: 2021. Wydawca: Wydawnictwo AGH.