W słowie Od Redakcji czytamy:
Drodzy Czytelnicy!
Po kapitulacji Arcachu tegoroczny Dzień Niepodległości Republiki Armenii upłynął pod znakiem pytań nie tylko o los Ormian i ormiańskiego dziedzictwa w Górskim Karabachu, ale również o przyszłość Armenii, pozostającej pod presją dalszych azerbejdżańskich żądań oraz wplątanej w sieć lokalnych przepychanek o wpływy w regionie i interesów geopolitycznych. O wspomnianych kwestiach szerzej mówi na naszych łamach Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Erywaniu, wskazując na najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju sytuacji na Kaukazie i apelując do Ormian o jedność i solidarność w obliczu zagrożenia.
Patriotyzmu dotyczy też mocno druga duża rozmowa, jaką publikujemy w tym numerze „Awedisu”. Nune Hovhannisyan i Raffalla Margaryan, twórczynie Ormiańskiego Centrum Edukacyjno-Kulturowego w Łodzi, mówią w niej o drodze do wychowania młodych Ormian w łączności z ojczyzną, językiem i kulturą, by byli „żywymi wizytówkami” Armenii w świecie. Warto ten wywiad przeczytać w kontekście artykułu prof. Grzegorza Pełczyńskiego „Abgar-Sołtan o Ormianach”, który dotyka odwiecznych ormiańskich dylematów tożsamościowych.
Państwa uwadze polecamy też drugą część „Wspomnień z Kut” zmarłego w ubiegłym roku Stanisława Nappa (tym bardziej, że jego opowieść dotyczy m.in. pierwszych dni II wojny światowej, której 84. rocznicę wybuchu niedawno obchodziliśmy) oraz sylwetkę św. Nersesa Sznorhalego, dzięki której można poznać głębię teologii, pionierską działalność na rzecz pojednania chrześcijan oraz dokonania w dziedzinie muzyki i literatury tego „pełnego talentów” katolikosa.
Na koniec dodajmy, że życie ormiańskie w Polsce kwitnie – od Gdańska po Kraków, od Wrocławia po Zamość. O czym więcej oczywiście na naszych łamach. Życzymy interesującej lektury!
Plik pdf do pobrania: 56_Awedis
Redakcja