W sobotę, 29 października 2022 roku na 25. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie na stoisku wydawnictwa Księgarnia Akademicka (D23) przedstawiona zostanie świeżo wydana książka Moniki Agopsowicz pt. Kresowego Pokucia początek. Ormianie.
Jest to chronologicznie tom pierwszy, który obejmuje okres od połowy XVII wieku do drugiej połowy wieku XIX, z kolei wcześniej wydany (2014) tom drugi – Kresowe Pokucie. Rzeczpospolita ormiańska – opisuje okres od końca XIX wieku do końca II wojny światowej. Książka wydana w 2014 roku otrzymała Nagrodę im. Oskara Haleckiego w konkursie „Książka Historyczna Roku” w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.
Jak pisze autorka: “O ile wydanie tomu Kresowe Pokucie. Rzeczpospolita ormiańska było erupcją gromadzonych przez wiele lat różnorodnych materiałów rodzinnych, to przygotowanie obecnego tomu polegało na kilkuletnim, systematycznym przeczesywaniu źródeł historycznych w celu przedstawienia początków tego samego kresowego, ormiańskiego Pokucia, ze szczególnym uwzględnieniem Stanisławowa powstałego w 1662 roku”.
Przedmowę napisał dr Marcin Łukasz Majewski. Szatę graficzną zaprojektowała i przygotowała Monika Zołoteńka. Książka liczy 450 stron, jest bogato ilustrowana, ma 22 tablice prezentujące powiązania rodzinne niektórych potomków Ormian występujących w publikacji, literaturę przedmiotu oraz indeksy: osób i geograficzny.
Książka ukazuje się dzięki życzliwości Księgarni Akademickiej.
Jeśli do 11 listopada 2022 r. zbierze się pewna pula zamówień, to egzemplarze (do 11 listopada w promocyjnej cenie 60 zł) będą dostępne już od końca listopada.
Zamówienia można składać bezpośrednio przez stronę Księgarni Akademickiej lub pisząc na adres: akademicka@akademicka.pl. Księgarnia będzie mogła książkę wysłać (koszty wysyłki: tutaj).
Książkę będzie można kupić od końca listopada w Księgarni Akademickiej w Krakowie, ul. Św. Anny 6.
Książka będzie dostępna w wersji elektronicznej na stronie Księgarni Akademickiej (cena 45 zł).
Autorka nie będzie miała egzemplarzy autorskich do rozdawania, ale książka trafi do bibliotek, które otrzymują egzemplarze obowiązkowe, oraz do Archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich w Warszawie i biblioteki Ośrodka Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce w Krakowie. red