20 października, naszą ekspozycję muzealną „Skarbnica Polskich Ormian” odwiedzili wyjątkowi goście, była to najstarsza grupa z Przedszkola Niepublicznego – Akademii Przedszkolaka aż z warszawskiej Białołęki. 10 osobowe gremium pod opieką trzech „Cioć”, dzielnie podróżowało komunikacją miejską i mimo kiepskiej pogody stawiło się na umówione spotkanie. Zerówkowicze, sześciolatki, bo taki był przedział wiekowy gości, byli już zorientowani w temacie mniejszości narodowych. Panie opiekunki, w ramach zajęć dydaktycznych realizują opracowane przez siebie tematy. Mniejszość ormiańska „poszła na pierwszy ogień”. Dzieci były autentycznie zainteresowane tematem, oczywiście przekaz musiał być dostosowany do wieku odbiorców i w dużej mierze opierał się na ciekawostkach i informacjach łatwych do zapamiętania. Na zadawane pytania chętnie podnosiły się ręce, były też pytania ze strony zwiedzających.

Po raz pierwszy gościliśmy na naszej wystawie grupę w tym wieku, jednak zainteresowanie tych wyjątkowych gości potwierdza, że ekspozycja jest przystosowania dla wszystkich grup wiekowych, kwestią jest wyłącznie odpowiednio dostosowany przekaz. Z przyjemnością będziemy gościć podobnych zwiedzających. Zapraszamy więc na naszą wystawę dzieci i młodzież szkolną w ramach realizowania tematu o mniejszościach narodowych mieszkających w Polsce.

O pomoc w przygotowaniu spotkania poprosiłam niezawodnych jak zawsze: Violę Khondkaryan, która upiekła ormiańskie ciasteczka GATA i Aharona Samvelyana, który wypisywał na zakładkach z ormiańskim alfabetem, imiona gości. Dzieci otrzymały również kolorowanki z wydrukowanymi wzorami ormiańskimi. Goście byli bardzo zadowoleni z wizyty, opiekunki dla rodziców maluchów otrzymały plany spaceru śladami Ormian po Starym i Nowym Mieście, na zachętę odwiedzenia tych miejsc. Goście, jak sądzę, byli zadowoleni z wizyty w Fundacji, dla nas również bardzo miłe i pouczające doświadczenie.

Fot. Agnieszka Tkaczyk

mot

Wirtualny Świat Polskich Ormian