Wystawa_BialystokZapraszamy do oglądania wystawy fotograficznej Arega Balayana “Widziane od środka”,
na którą składa się 35 czarno-białych fotografii, zaprezentowanych w foyer kina Forum
w Białostockim Ośrodku Kultury.

Odbędzie również on-line spotkanie z autorem prac Aregem Bałaganem (Stepanakert, Górski Karabach),
Spotkanie przeprowadzi z Białegostoku Vahram Mkhitaryan.

https://www.facebook.com/events/245211550614032/

Autor o wystawie:
Od 15 lat mieszkałem w mieście Stepanakert, stolicy nieuznawanego państwa Republika Górskiego Karabachu, z żoną i dwójką dzieci. Drugiego kwietnia 2016 roku ponownie rozgorzał konflikt, który powołał republikę do życia. Tego samego dnia zostałem powołany w stopniu szeregowego do Armii Obrony Karabachu i wysłany na najdalszy posterunek graniczny. Tego dnia “umarłem”: jako osoba, fotograf i obywatel… Pogodziłem się z myślą, że nie będzie mnie już więcej na tym świecie. Obróciłem się w małą drobinkę… bez znaczenia. Na początku bardzo mało myślałem o domu; prawie o nim zapomniałem. Tylko tak mogłem pozostać przy zdrowych zmysłach. Musiałem bronić tego posterunku i przeżyć. I tyle. Wtedy znalazłem wyjście z tej odczłowieczającej sytuacji, być może jedyne: żyłem dla moich młodszych towarzyszy broni, 18-letnich poborowych. W tym momencie odnalazłem siebie… w tej ograniczonej przestrzeni, w której zacząłem wzrastać. Nie miałem wyboru – karabin czy aparat – moim obowiązkiem było trzymać kałasznikowa. Nadal jednak robiłem zdjęcia. Te zdjęcia opowiadają historię mojej podróży od fotografa do bojownika i znów do fotografa.”

Areg Balayan (ur. w 1980) – erywański fotograf i ilustrator. Jego fotoreportaż “MOB. Widziane od środka” zdobył m.in. pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Direct Look oraz w Aurora Photo Competition, gdzie jury przewodniczył John Stanmeyer. Prace Balayana dla agencji PAN były wykorzystywane m.in przez Reutersa, Al Jazeerę czy “Daily Mail”.

Vahram Mkhitaryan – armeński reżyser i fotograf. Jego filmy „Pieśn pasterza” oraz „Mleczny brat” są pokazywane i nagradzane na festiwalach filmowych na całym świecie, w tym na festiwalu ŻUBROFFKA w Białymstoku.

https://bok.bialystok.pl/wydarzenia/wydarzenie/mob-widziane-od-srodka/

 

Wirtualny Świat Polskich Ormian