W Miejskim Domu Kultury w Sulejówku otwarta została 15 kwietnia wystawa „Wielki zapomniany. Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz (1864–1938) – wybitny polski kapłan i mąż stanu” przygotowana przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. MDK serdecznie zaprasza do zwiedzania wyjątkowej, pięknie opracowanej wystawy, która ukazuje barwny, niezwykle ciekawy świat historii, kultury polskich Ormian.
W swojej relacji z 15 kwietnia MDK pisze: W sobotni wieczór Maria Ohanowicz – prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, z życzliwością i pasją podzieliła się z nami opowieścią arcybiskupie Józefie Teodorowiczu. Postaci ważnej dla Ormian zamieszkujących Rzeczpospolitą i mającej także ogromne zasługi dla Polski. Zwany “głosem sumienia Kresów”, zyskał szacunek mając wielkie zasługi na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Sobotnie spotkanie było również okazją do zobaczenia filmowej perełki – nagrania ze ślubu w obrządku ormiańskokatolickim i wesela, z ujęciami fragmentów przedwojennego Lwowa. W uroczystości brał udział Józef Teodorowicz. Film ukazuje oblicze nie tylko duchownego i męża stanu, ale też człowieka będącego blisko ludzi. Zjednywał ludzi swoją bezpośredniością, skromnością i uprzejmością.
Więcej zdjęć (autorstwa Anny Nowak) na stronie MDK. Wystawa otwarta jest do niedzieli, 14 maja.

Wirtualny Świat Polskich Ormian