✨ Wernisaż wystawy “Wielki zapomniany. Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz (1864–1938) – wybitny polski kapłan i mąż stanu” odbędzie się 15 kwietnia o godzinie 19:30 w .Miejskim Domu Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14A.
Jak piszą organizatorzy: “Społeczność ormiańskiego pochodzenia przez wieki wniosła bogaty wkład w pejzaż kulturowy, społeczny, gospodarczy Rzeczypospolitej, ponosząc wielkie zasługi na wielu polach.
Zapraszamy serdecznie na wyjątkową wystawę, przybliżającą jej wybitnego przedstawiciela oraz historię, kulturę Ormian. Zrealizowana przez Monikę Agopsowicz i Armena Artwicha prezentowana była w kilkunastu miastach w Polsce. A teraz zagości w Sulejówku.
🌟Finisaż wystawy nastąpi 14 maja, o godzinie 17:30. Ten dzień w Miejskim Domu Kultury będzie poświęcony ormiańskiej kulturze i historii. Gośćmi Michała Śmigielskiego w wiosennym odcinku “Spotkań z Kulturą” będą Monika Agopsowicz – autorka dwóch książek o Ormianach na Kresach oraz ks. prof. Józef Naumowicz. Nasze wydarzenie poprzedzone będzie Mszą Świętą w rycie ormiańskim w kościele NMP Matki Kościoła (ul. Żeromskiego 18 – dolny kościół).
Gośćmi wernisażu będą:
🌟Monika Agopsowicz –- współautorka wystawy. Mieszkanka Sulejówka przez lata wydająca pismo “Lokalna”. Interesuje się historią Ormian na dawnych południowo-wschodnich kresach Polski i od lat zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat tej mniejszości narodowej. Współpracuje z Fundacją Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich.
🌟Maria Ohanowicz-Tarasiuk z wykształcenia artysta plastyk, po ponad 30 latach pracy w zawodzie, swoje zainteresowania skierowała w stronę rodzinnych ormiańskich korzeni. Nawiązała początkowo towarzyskie, później ścisłe relacje z Fundacją Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Od 2019 roku funkcjonując w jej Zarządzie wykorzystuje z zaangażowaniem swoje talenty artystyczne i organizacyjne”.

Wirtualny Świat Polskich Ormian