W poniedziałek, 22 lutego 2021 roku, o godzinie 17, w ramach serii „Moja Armenia, moi Ormianie” zapraszamy na spotkanie on-line z panią Jadwigą Nowakowską, dziennikarką i reżyserką filmów dokumentalnych. Można w nim uczestniczyć korzystając z linku: https://youtu.be/D8yukVw3EGE

Jadwiga Nowakowska jest absolwentką Wydziału Historycznego (1981) i Dziennikarstwa (1984) Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku 1989 związała się z Telewizją Polską (TVP1), gdzie w latach 2006-2009 była zastępcą kierownika redakcji filmów dokumentalnych. Jest autorką wielu filmów z tego gatunku. Ich tematem była głównie historia w tych swych wątkach, które zachowały aktualność do dziś i ogniskują ważkie współczesne problemy społeczne. Kolejne lata spędziła zagranicą, gdyż jej mąż, Jerzy Marek Nowakowski, pełnił funkcje ambasadora RP najpierw na Łotwie, a następnie w Armenii.

Podczas pobytu w Erywaniu powstał kolejny film Jadwigi Nowakowskiej pt. Kraj wojny i marzeń. Jest to przejmująca i dramatyczna, a jednocześnie nostalgiczna opowieść o ludziach Arcachu, od lat żyjących w poczuciu zagrożenia ze strony Azerbejdżanu, w traumie wywołanej przez wciąż nierozstrzygniętą wojnę o ich ojczyznę. Na tym tle film pokazuje ich codzienne problemy, silne rodzinne więzi, wolę trwania i niegasnące nadzieje na lepszą przyszłość. Opowiada też o wspaniałej kulturowej przeszłości tego kraju, o losach chrześcijańskich świątyń, celowo niszczonych i plugawionych przez muzułmanów, jak na przykład starożytny klasztor Dadiwank, zamieniony w chlew. Zachwyt budzą malownicze kadry ukazujące piękno Arcachu. Nastrojową muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc. Film można zobaczyć na stronie VOD TVP pod adresem: https://vod.tvp.pl/website/kraj-wojny-i-marzen.

Wirtualny Świat Polskich Ormian