Film OpórKrótkometrażowy film dokumentalny (26 min.) pt. „Opór”, ormiańskiego reżysera Armana Yeritsyana prezentowany będzie w niedzielę, 10 lipca o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20.
Film artystycznie łączy dwie sprzeczne ze sobą katastrofy, przez które przeszła Armenia w 2020 roku: pandemię COVID-19 i 44-dniową wojnę o Górski Karabach. Te dwie kroniki – wojny i pandemii – mają wiele wspólnego z biografiami wielowiekowych rękopisów, które zachowały się w Instytucie Starożytnych Manuskryptów im. Mesropa Masztoca (Matenadaran) w Erywaniu. Na przestrzeni wieków rękopisy były atakowane przez wrogów, ewakuowane, wiele znosiły na szlakach migracyjnych, a także, o dziwo, chorowały na zakaźne choroby grzybiczne. Przesłanie filmu jest humanitarne, sprzeciwia się wszelkim przejawom wojny, zwłaszcza wojnie kulturowej. Zwiastun filmu tu

Po filmie odbędzie się spotkanie z twórcami – reżyserem Armanem Yeritsyanem i kompozytorem Mikayelem Nshanyanem. Spotkanie poprowadzi dr Vahram Mkhitaryan, adiunkt katedry Fotografii na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku, autor wielokrotnie nagradzanego polsko-ormiańskiego dokumentalnego filmu “Pieśń pasterza” i krótkometrażowego filmu fabularnego “Mleczny brat”.

Arman Yeritsyan
Absolwent Wydziału Reżyserii Filmów Fabularnych Uniwersytetu Pedagogicznego w Erywaniu, reżyser wielu filmów reklamy społecznej i wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych, m.in. „Pod gołym niebem” i „Cześć Felini”. Pracował w studiu filmowym „Monarch Films”, „Internews Armenia”, współpracował z wieloma stacjami telewizyjnymi w Armenii i Rosji. Prowadził szereg warsztatów i kursów mistrzowskich dotyczących filmu dokumentalnego i dziennikarstwa telewizyjnego na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym, WGIK, Internews Russia, Południowokaukaskim Forum Młodych Filmowców Dokumentalnych, w Państwowym Instytucie Teatru i Kina w Erywaniu.
W latach 2007 -2015 współpracował ze Studiem Filmów Dokumentalnych Bars Media, gdzie wyreżyserował kilka filmów dokumentalnych wyprodukowanych w międzynarodowej koprodukcji, są to „Ostatni w Armenii tancerz na linie” (koprodukcja z NHK, ITVS, YLE, SVT i TVP), „Donkeymentary” (koprodukcja z ARTE France), „15 Young by Young: Kings for Sale” (koprodukcja z ARTE France, Avantis Promo), „One, Two, Three” (koprodukcja z Niemcami i Norwegią).

Mikayel Nshanyan
młody ormiański piosenkarz i kompozytor. Studiował na Erewańskim Państwowym Uniwersytecie (YSU) na wydziale stosunków międzynarodowych, ma tytuł magistra politologii. Jest solistą w „Centrum Kultury im. Charlesa Aznavoura” na Uniwersytecie Państwowym w Erywaniu (YSU). Wykonuje utwory w wielu gatunkach muzycznych, takich jak pop, jazz, folk rock, metal, country, R&B, śpiew klasyczny. Mikayel był liderem zespołu muzycznego „Historia”, wokalistą i pianistą. Współpracował ze studiem „Asatid Records”, „Jams Studio”, „H & A Records”, nagrał kilka oryginalnych teledysków, takich jak „On the Other Side” (2018), „Feels like this!” (2019), „Lost Love” (2019), „On & Off” (2021). W latach 2020-2021 w ramach współpracy z „Yerits Production”, skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego „Resistance” w reżyserii Armana Yeritsyana.
Mikayel interesuje się również kulturą japońską i polityką międzynarodową krajów azjatyckich.

Wirtualny Świat Polskich Ormian