2 grudnia 2023 r., to ostatnie w tym roku kalendarzowym spotkanie, jakie Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich zorganizowało dla ormiańskiego środowiska. Okazje były dwie,
i bardzo istotne, pierwsza, to 85. rocznica śmierci ostatniego ormiańskiego biskupa Lwowa – abpa Józefa T. Teodorowicza. Uczciliśmy tę rocznicę uroczystą ormiańskokatolicką Mszą św., którą w kościele oo. dominikanów przy ul. Freta 8/10, sprawował ks. prof. Józef Naumowicz. We mszy uczestniczył Kanclerz Kurii Warszawskiej ks. Janusz Bodzon. Do mszy służyli ormiańscy klerycy studiujący w Warszawskim Seminarium Duchownym.
Drugą okazją do spotkania, właśnie 2 grudnia, była pierwsza rocznica otwarcia ekspozycji “Skarbnica Polskich Ormian”. Po Mszy św. zaprosiliśmy wszystkich, do nieodległej siedziby Fundacji przy ul. Świętojerskiej 12, na spotkanie środowiskowe. Grupa była bardzo liczna, odwiedziły nas osoby, które jeszcze nie miały okazji poznać naszej ekspozycji muzealnej, wśród nich m.in. Przeor zakonu dominikanów z Freta, o. Adam Sulikowski. Odwiedziła nas również reporterka Radia Warszawa – p. Dorota Sołowiej nagrywając rozmowy z naszymi gośćmi, interesowały ją losy Ormian w Polsce. Gości podjęliśmy ormiańskimi przysmakami przygotowanymi przez restaurację Ararat z ul. Czerniakowskiej. Była to okazja do spotkania, czasem po wielu miesiącach, wymiany myśli, ocen, poglądów i ciekawostek.
Przez ten pierwszy, miniony rok, wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, odwiedziło nas bardzo dużo turystów i zorganizowanych grup. Na wszystkich bez wyjątku, robi ogromne wrażenie, budzi zainteresowanie tematyką, ciekawym przedstawieniem historii polskich Ormian. Zwiedzający wysoko oceniają poziom przygotowania ekspozycji i ciekawy przekaz tematu. Mamy nadzieje, że temat historii i kultury polskich Ormian nadal będzie zdobywać nowe kręgi zainteresowanych.

Zapraszamy do odsłuchana, pierwszej z serii, audycji Doroty Sołowiej z Radia Warszawa, która rozmawiała z naszymi gośćmi, m.in. z ks. prof. Józefem Naumowiczem, duszpasterzem Ormian katolików polskich, i Ormianką, Lilit Karapetyan.

mot

Fot. Władysław Deńca

Wirtualny Świat Polskich Ormian