Zespół "Zwartnoc" z ErewaniaNiedzielny koncert kwintetu ZWARTNOC z Armenii, zorganizowany ad hoc, dzięki życzliwości Ojca Przeora, odbył się w kościele św. Jacka przy ul. Freta. Koncert przerósł nasze wszelkie oczekiwania. Wspaniała muzyka ormiańska w murach kościoła oo. Dominikanów zabrzmiała pięknym, pełnym głosem, akustyka kościoła dodała muzyce blasku w jej brzmieniach. Śpiewacy i instrumentalista grający na duduku, dali pokaz muzyczny najwyższej klasy. Śpiewali: Armine Ojakhyan – sopran, Nune Haroyan – mezzosopran, Tigran Koninyan – tenor, Georgy Arakelov – bas, na duduku grał Saro Poghosyan. Artyści są śpiewakami opery w Erywaniu. W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. melodie które znamy z mszy ormiańskokatolickich, ale również całkiem nieznane utwory. Prócz pieśni sakralnych zaprezentowali pieśni ludowe, niektóre w opracowaniu Komitasa.

Ania Martyrosyan tłumaczyła co jest treścią niektórych utworów, to niewątpliwie pomagało wczuć się w ich atmosferę. Koncert spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem, widzowie nagrodzili artystów brawami na stojąco. Po koncercie artyści podpisywali się na sprzedawanych albumach – a składały się nań: książeczka w jęz. ormiańskim i angielskim i dwie płyty – DVD film z widokami architektury i przyrody Armenii z wspaniałym podkładem muzycznym – śpiewane części mszy św., pieśni m.in. Komitasa oraz płyta CD z nagraniem koncertu w wykonaniu zespołu Zwartnoc.
Teraz należy się Państwu wytłumaczenie co było okazją i powodem, tak nagle zorganizowanego koncertu. Ormianka mieszkająca w Polsce – Anna Martyrosyan i Polka Dorota Chojnowska, to dwie młode osoby, które postanowiły promować Armenię. Własnym sumptem sprowadziły artystów z Armenii, aby zachwycić nas muzyką i kulturą Armenii, spowodować zainteresowanie tym krajem – i chyba im się to udało. Obie Panie zajmują się turystyką międzynarodową, Dorota Chojnowska prowadzi bloga www.AlePieknySwiat.pl i stronę https://alepieknyswiat.pl/ o podróżach, jest dziennikarką podróżniczą i konstruuje bambusowe rowery, robi prezentacje podróżnicze, warsztaty i wystawy fotograficzne. Anna Martyrosyan prowadzi firmę Armeniaca Tour – oferuje kompleksową obsługę turystyczną na obszarze Armenii, Górskiego Karabachu, Gruzji i Iranu. Tak więc Panie Anna i Dorota wybrały bardzo interesującą, atrakcyjną formę reklamy na najwyższym poziomie dla swoich działalności.

Zdjęcia: Władysław Deńca,

mot.

Wirtualny Świat Polskich Ormian