Dżiwan GasparianLegendarny ormiański muzyk grający na duduku, Dżiwan Gasparian, zmarł 6 lipca 2021 r. w wieku 92 lat. „Świat poniósł dziś niewyobrażalną stratę. Nie tylko ikona, ale i piękna dusza. Niech odpoczywa w pokoju ” – te słowa zamieścił na Facebooku wnuk muzyka, Dżiwan Gasparian jr.
Urodzony w Solak w Armenii (jego rodzice pochodzili z Musz), Gasparian zaczął grać na duduku w wieku sześciu lat. W 1948 r. został solistą Ormiańskiego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca oraz Orkiestry Filharmonicznej w Erywaniu. Zdobył cztery medale na światowych konkursach UNESCO (1959, 1962, 1973 i 1980). W 1973 r. otrzymał honorowy tytuł Artysty Ludowego Armenii. W 2002 r. otrzymał nagrodę World Music Expo za całokształt twórczości. Był honorowym obywatelem Erywania.
Gasparian jeździł po świecie z małym zespołem grającym ormiańską muzykę ludową. Jego muzyka znalazła się na ścieżce dźwiękowej kilku zagranicznych filmów, w tym “Gladiatora”. Współpracował z wieloma artystami, takimi jak Sting, Peter Gabriel, Lionel Richie. Nagrywał również z Kronos Quartet i Los Angeles Philharmonic.

Związek Ormiański w Gdańsku organizuje spotkanie poświęcone Dżiwanowi Gasparianowi we wtorek, 13 lipca o g. 18.00 (ul. Mariacka 34/36).

Na podstawie strony internetowej Publicznego Radia Armenii

Wirtualny Świat Polskich Ormian