Dzięki inwentaryzacji przeprowadzonej w XIX-wiecznym kościele w Zarzeczu na Podkarpaciu, odkryto, że jego ołtarze boczne są znacznie starsze, bo z końca XVI stulecia, zaś znajdujący się w jednym z nich obraz Matki Bożej Śnieżnej datowany jest na XVII wiek. W latach 70. XIX wieku hrabia Włodzimierz Dzieduszycki kontynuował prace restauratorskie, które toczyły się według projektów lwowskiego architekta Juliana Zachariewicza – opowiadała historyczka sztuki z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu Katarzyna Szarek.

Dodała, że ciekawostką jest to, że Włodzimierz Dzieduszycki sprowadził do kościoła również elementy starsze, niż XIX-wieczne, w tym boczne ołtarze.
– Jeden z nich datowany jest na końcówkę XVI wieku. Do Zarzecza trafił z katedry ormiańskiej we Lwowie, której wnętrza były wówczas odnawiane – poinformowała historyczka sztuki.
Dodała, że autorem ołtarza jest Jan Biały, uczeń Jana Michałowicza z Urzędowa (ok. 1525 – ok. 1583), renesansowego architekta i rzeźbiarza, „który rozpowszechniał w Polsce wzorce zapożyczone od artystów włoskich z warsztatu Berecciego, którzy pracowali przy kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu” – wyjaśnia historyczka.
https://misyjne.pl/w-kosciele-w-zarzeczu-odkryto-oltarze-z-konca-xvi-wieku/

fot.: Kościół pw. Świętego Michała Archanioła w Zarzeczu. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Wirtualny Świat Polskich Ormian