W sobotę, 24 lutego 2024 r. gościem był Vahram Mkhitaryan, fotograf i filmowiec mieszkający w Sopocie, który opowiadał o swojej twórczości i przedstawiał fragmenty stworzonych przez siebie filmów. Na powitanie Monika Agopsowicz wspomniała książkę Aleksandry Majdzińskiej, żony Vahrama. To uhonorowana nagrodą literacką imienia Marka Nowakowskiego publikacja “Szalom bonjour Odessa”. Odessa – miasto, które tak jak cała Ukraina zaatakowane zostało przez Rosję równo dwa lata temu – 24 lutego 2022 r.
Bardzo ważne miejsce w dorobku Vahrama odgrywa dokument krótkometrażowy „Pieśń pasterza” i film fabularny krótkometrażowy „Mleczny brat”. Swoją wrażliwość na szczególne miejsce dla Polaków, jakim jest Cmentarz Obrońców Lwowa, zawarł w wymownym filmie nakręconym w Święto Wszystkich Świętych 1 listopada, obchodzonym w tym miejscu z niezwykłą czcią. Obok filmów Vahrama nie można przejść obojętnie – poruszają, są refleksyjne i niespieszne.
Film dokumentalny, który Vahram przygotowuje obecnie opowiada o losach XII-wiecznego Ewangeliarza ze Skewry, splecionych ściśle z losami polskich Ormian. Do zainteresowania się Ewangeliarzem – jak mówi – zainspirowała go wystawa przestrzenna “Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w Polsce” prezentowana po raz pierwszy w Warszawie w 2009 r. przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich i Dom Spotkań z Historią. Ostatnie klatki filmu mają być nakręcone w tym roku podczas publicznej prezentacji Ewangeliarza przez Bibliotekę Narodową. Podczas spotkania można było – wyjątkowo i w rękawiczkach konserwatorskich obejrzeć z bliska i przekartkować faksymile Ewangeliarza ze Skwery znajdujące się na ekspozycji w Skarbnicy Polskich Ormian.
Jako człowiek wielu talentów, Vahram przedstawił także własną serię wydawniczą “Od słowa do obrazu” – swoich z żoną tłumaczeń opowiadań ormiańskich autorów.
Spotkanie odbyło się w Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich i przygotowane zostało siłami społecznymi. Za pomoc w przygotowaniu ulotki i plakatu spotkania dziękujemy Monice Zołoteńkiej, a za bezcenną pomoc techniczną – Dankowi Deńcy i Aharonowi Samvelyanowi.
Kilka lat temu Ośrodek Badań nad Kulturą Ormiańską w Polsce przygotował film z serii „Moja Armenia, moi Ormianie”, w którym o swojej Armenii opowiadał Vahram Mkhitaryan.
Po spotkaniu część gości oprowadzona została po stałej ekspozycji – Skarbnicy Polskich Ormian przez Marię Ohanowicz-Tarasiuk i Hannę Kopczyńską-Kłos.
Na drugie Spotkanie w Skarbnicy Polskich Ormian zapraszamy w sobotę, 9 marca o godz. 12. Mowa będzie o licznych szatach liturgicznych znajdujących się pod opieką Fundacji i o ciekawostkach związanych z przeprowadzaną ich konserwacją. Tekst i fot. mag, fot. Danek Deńca
 

Wirtualny Świat Polskich Ormian