Wystawa Katedra ormiańska i jej twórcy w PrzemyśluOd 7 lutego do 15 marca w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej będzie prezentowana wystawa „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy”, która powstała we współpracy Instytutu POLONIKA oraz Międzynarodowego Centrum Kultury.
Ekspozycji towarzyszą materiały multimedialne, w których historyk sztuki specjalizująca się w twórczości Jana Henryka Rosena – dr Joanna Wolańska – zdradza fakty oraz ciekawostki dotyczące świątyni i jej twórców, a dyrektor Instytutu POLONIKA Dorota Janiszewska-Jakubiak opowiada, czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą.
W ramach wystawy, jako jej uzupełnienie, wyświetlane są dwa filmy – „Przebudzone spojrzenia” ożywiający malowidła Rosena, na którym sportretowane przez malarza postaci zdradzają w nim swoją tożsamość, a widzowie mają możliwość poznania relacji artystycznych panujących we Lwowie na początku XX wieku. Drugi film, skierowany do najmłodszych widzów, to nowy odcinek bajki edukacyjnej „Polo i Nika”. Dzieci udają się w nim w podróż do katedry ormiańskiej, gdzie mają okazję poznać pracującego właśnie nad swoim dziełem Jana Henryka Rosena oraz dowiedzieć się, na czym polega konserwacja dzieł sztuki.

https://polonika.pl/programy/programy-strategiczne/popularyzacja/wystawy/-katedra-ormianska-we-lwowie-i-jej-tworcy-wystawa

Wirtualny Świat Polskich Ormian