O r m i a ń s k a niedziela 10 pażdziernika

10 października o godz. 11.00
Gliwice, kościół Św. Trójcy

O r m i a ń s k a niedziela 10 października

10 października o godz. 16.00
Wrocław, kościół Bożego Ciała

O r m i a ń s k a niedziela 17 października

17 paźdzernika, godz. 11:00
Warszawa, ul. Łazienkowska 14

Kalendarz Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich 2021

Tegoroczny kalendarz Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich prezentuje unikatowy rękopis z roku 1937, znajdujący się w zasobach Archiwum Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Jest to adres opracowany dla arcybiskupa Józefa T. Teodorowicza dla...

Jasachy gminy Ormian lwowskich za lata 1598-1638 w języku ormiańsko-kipczackim w opracowaniu Krzysztofa Stopki

Ukazał się 2 tom serii "Pomniki dziejowe Ormian polskich" pt. Jasachy gminy Ormian lwowskich za lata 1598-1638 w języku ormiańsko-kipczackim w opracowaniu Krzysztofa Stopki. Redaktorem naukowym tomu jest Andrzej A. Zięba. Do publikacji dołączona jest cyfrowa wersja...

Pomoc dla Armenii

APEL O POMOC W Armenii coraz więcej uchodźców - ofiar konfliktu w Górskim Karabachu oraz Syrii. Zbliżająca się zima może być dla nich czasem katastrofy humanitarnej. Caritas Armenia prowadzi trzy ośrodki dla takich...

Ormiańskie pochówki na warszawskich Powązkach

Chcemy przypomnieć Państwu, że w naszym Archiwum Polskich Ormian znajduje się specjalne okno Cmentarz_Powązki w którym mamy możliwość odnalezienia miejsc pochówku Ormian na warszawskich Powązkach. Znajdziecie tam Państwo lokalizację na planie cmentarza, fotografię...

Witamy na nowej stronie www.dziedzictwo.ormianie.pl

Szanowni Państwo! Po prawie 13 latach rozstajemy się ze starym wydaniem strony Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich. Zmiana ta podyktowana jest względami technicznymi. Od 14 lutego 2020 roku zapraszamy na nową z wyglądu stronę, która oczywiście działa pod...

GALERIE ZDJĘĆ

NASZE PUBLIKACJE

AKTUALNOŚCI

“Czytelnio Polska cześć ci, cześć”

Co wspólnego ma słynny kolekcjoner, polski Ormianin Erazm Baracz z górnictwem?
Czym była Czytelnia Polska w Leoben?

…to tytuł audycji przygotowanej w radiu krakowskim przez redaktor Annę Kluz-Łoś.
Rozmawia w niej z autorką książki “Czytelnio polska cześć ci cześć”, Magdaleną Bernacką, która wespół z Piotrem Czają, wykonała ogromną pracę opracowując materiały m.in. otrzymane od swojego dziadka, inż. Stefana Łukasiewicza – bardzo aktywnego absolwenta uczelni górniczej w Leoben. Uczelnia na przełomie XIX i XX wieku kształciła i kształtowała studentów rozwijając myśl o polskiej uczelni górniczej, czego rezultatem było powstanie Akademii Górniczej.
Magdalena Bernacka, lekarka z Katowic z pochodzenia polska Ormianka, o zamiłowaniach historycznych, śledzi, docieka i odkrywa losy nie tylko swoich bliskich w przeszłości. o książce tej pisaliśmy już wcześniej: https://dziedzictwo.ormianie.pl/polscy-ormianie-w-ksiazce-magdaleny-bernackiej/

Link do strony Radia Kraków z możliwością odsłuchania audycji: https://www.radiokrakow.pl/audycje/czytelnio-polska-czesc-ci-czesc

Wystawa “Wielki zapomniany. Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz…

Wystawa “Wielki zapomniany. Arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz (1864-1938) – wybitny polski kapłan i mąż stanu” przygotowana przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich przy współpracy z Kancelarią Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, miała kolejną odsłonę – prezentowana była w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Koszalinie. Współorganizatorem wydarzenia w Koszalinie było Stowarzyszenie Ormiańskie “Mer Hajrenik” im. Abp. Józefa Teofila Teodorowicza. Wystawa dostępna była przez miesiąc listopad br.

Wywiad z Vahanem Hakobyanem, prezesem Stowarzyszenia Ormiańskiego w Koszalinie

Gościem w programie Mateusza Gawrońskiego „W kilku słowach…” jest Vahan Hakobyan, prezes zarządu Stowarzyszenia Ormiańskiego „Mer Harjenik” im. abp. Józefa Teofila Teodorowicza. Czy Polacy i Ormianie odnaleźli wspólny mianownik? Czy mają ze sobą coś wspólnego? O tym i o innych kwestiach możemy usłyszeć w tym podcaście.
Jest to ciekawe spojrzenie Ormianina, który w Polsce mieszka od kilkudziesięciu lat i wrasta w nasze polskie realia.

Abp Józef Teodorowicz patronem ulicy w Koszalinie

Abp. J.TeodorowiczNa ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koszalinie radni przyjęli projekt uchwały w sprawie nazwania jednej z ulic imieniem abp. Józefa Teodorowicza, wybitnego Polaka i Ormianina. Stało się to po wcześniejszym odrzuceniu tej propozycji przez koszalińskich radnych, co wynikało z braku wiedzy o dokonaniach tej postaci i zasługach dla niepodległości Polski. Wcześniej projekt uchwały zyskał akceptację zespołu ds. nazewnictwa ulic i placów miasta oraz prezydenta Koszalina. Pomimo to przepadł jednym głosem. Oburzeni tym faktem koszalińscy Ormianie zaprotestowali przeciwko pierwotnej decyzji. Fakt odrzucenia kandydatury arcybiskupa jako patrona jednej z ulic, został medialnie nagłośniony m.in. przez lokalną telewizję i „Głos Koszaliński”. … “kamień spadł nam z serca, to wielka ulga i wielkie szczęście” – nie kryje radości Vahan Hakobyan, prezes koszalińskiego zarządu Stowarzyszenia Ormiańskiego „Mer Hajrenik” im. abp. Józefa Teofila Teodorowicza.

J_Teodorowicz patronem ulicy w Koszalinie

Rocznica Karola Mikulego – raz jeszcze…

O Karolu Mikulim dla słuchaczy i czytelników ormiańskojęzycznych
Linki do odsłuchania na naszej stronie: SKARBNICA
Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Karola Mikulego (1821-1897) w armeńskim
RADIO AYK został wyemitowany cykl audycji przypominających życie i dzieło Karola Mikulego.
W październiku i listopadzie zostało wyemitowanych siedem odcinków.
Autorka cyklu i prowadząca audycje – Chake Mangasarian – cytuje artykuł prof. Arego Sayegha, napisany w 1987 roku z okazji setnej rocznicy śmierci ormiańskiego ucznia Fryderyka Chopina. Artykuł – Karol Mikuli uczeń Fryderyka Chopina.
Stulecie (20 października 1821–21 maja 1897) – pierwotnie został opublikowany w piśmie „Hask”, listopad/grudzień 1998, s.  699-703. HASK (po ormiańsku Հասկ) jest oficjalnym miesięcznikiem wydawanym przez Ormiański Kościół Apostolski. Katolikosat Wielkiego Domu Cylicji w Libanie. Pismo istnieje od stycznia 1932 roku.

XIII Koncert Niepodległości „Bóg Honor Ojczyzna”

Koncert dedykowany jest polskiemu duchowieństwu. Jego narracja ukaże zasługi dla Rzeczypospolitej, jakie na przestrzeni wieków oddawali duchowni Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań. Na repertuar koncertu składa się kilkanaście aranżacji i kompozycji instrumentalnych związanych z tematem narracji.

Premiera online: 11 listopada 2021 g. 20.00

https://www.koncertniepodleglosci.pl/koncerty/xiii-koncert-niepodleglosci-bog-honor-ojczyzna-2021/

Nowe fotografie w WAPO

W Wirtualnym Archiwum Ormian Polskich,
w dziale Galeria Fotografii,
opublikowaliśmy kolejną porcję zdjęć,
związanych z kuckimi rodzinami.
Jest to Rodzina Janowiczów od Krzysztofa i Marii
z Mojzesowiczów
. Kuty, ul. Kąpielowa 5.
Pensjonat „Maria”
. Ze zbiorów i w opisie Marii Majerczyk. Zachęcamy do przeglądania tych zbiorów w WAPO  Może Ktoś przypomni sobie jakieś szczegóły związane z sytuacjami utrwalonymi na fotografiach. Swoje komentarze można wpisywać w polu SKOMENTUJ.

 

Wystawa i film w Domu Spotkań z Historią

Dom Spotkań z Historią
03 listopada 2021 r. godz. 17:00

Wernisaż wystawy autorstwa Witolda Repetowicza „Koszmar wojny” i pokaz fragmentów filmu w reżyserii Jadwigi Nowakowskiej „Kraj wojny i marzeń”.

Koncert z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Karola Mikulego

Pałac na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
30 października 2021,
sobota, godzina 19:00

 

 

 

Karol Mikuli

Karol Mikuli (1821-1897) W latach 1848-58 Mikuli z powodzeniem koncertował we Francji, Włoszech, Austrii, Rumunii, Rosji i Polsce. W latach 1858-88 pracował w Konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie, jako nauczyciel koncertowej gry fortepianowej, dyrygent orkiestry symfonicznej i kierownik dwu chórów. Mikuli był centralną postacią życia muzycznego Lwowa, z którym związał się na ponad pół wieku. Jego działalność prócz pedagogicznej obejmowała kierowaniem konserwatorium, dyrygenturę, prowadzenie chórów ale również działalność kompozytorską i wydawniczą.
Za życia twórczość Karola Mikulego była publikowana u najświetniejszych wydawców w Paryżu, Lipsku czy Kijowie, dziś nie jest powszechnie znana. Przypadająca w tym roku dwusetna rocznica urodzin kompozytora to okazja, by przypomnieć jego ciekawą i niesłusznie zapomnianą twórczość na głos solowy z towarzyszeniem instrumentalnym, która na koncercie 30 października w Pałacu na Wyspie, zabrzmi w wykonaniu Artystów Polskiej Opery Królewskiej.

 

Wirtualny Świat Polskich Ormian