
GALERIE ZDJĘĆ
NASZE PUBLIKACJE
AKTUALNOŚCI
Polscy Ormianie na 5. Śródeuropejskich Spotkaniach Genealogicznych
Badania genealogiczne społeczności Ormian polskich były przedmiotem wystąpienia Hanny Kopczyńskiej-Kłos i Moniki Agopsowicz z Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich podczas 5. Śródeuropejskich Spotkań Genealogicznych, które odbywały się w Warszawie w dniach 28–29 maja 2023 r. Prócz rysu historii Ormian, zaprezentowane zostały źródła do badań genealogicznych oraz miejsca ich udostępnienia, w tym serwisy Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich: www.archiwum.ormianie.pl – Wirtualne Archiwum Polskich Ormian, www.skarbnica.ormianie.pl. – Skarbnica Wiedzy o polskich Ormianach (część genealogiczna) i www.Wiki.Ormianie.pl. Temat wystąpienia i jego prezentacja wzbudziły zainteresowanie genealogów, z których część miała wiedzę o swoich ormiańskich korzeniach. Uczestnikom rozdany został Poradnik genealogiczny (dostępny także online) autorstwa Hani Kopczyńskiej-Kłos, który może przydać się zwłaszcza przy indeksowaniu ksiąg metrykalnych (prowadzonym przez rzeszę genealogów), prezentowanym na stronie www.geneteka.genealodzy.pl.
Organizatorami tego bardzo ciekawego spotkania było Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne, które obchodziło właśnie 30-lecie istnienia, a także Narodowe Archiwum Cyfrowe. Jednym z partnerów było FamilySearch.org. Tekst mag, fot. organizatorzy (Mariusz Momont) i Władysław Deńca
O Karolu Mikulim w PAN
24 maja, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk, odbyło się spotkanie miłośników muzyki Karola Mikulego w trakcie którego, wysłuchaliśmy niezwykle ciekawej prelekcji dr. Michała Piekarskiego o twórczości, odnalezieniu utworu, o salonach muzycznych we Lwowie, o szkole Mikulego oraz utworów wokalnych kompozytora w wykonaniu Witolda Żołądkiewicza baryton i Gabrieli Machowskiej fortepian.
Była to również promocja nowo wydanej płyty, “METAMORPHOSES”, poświęconej twórczości Karola Mikulego. Płytę wydało wydawnictwo fonograficzne DUX.
Karol Mikuli – lwowski kompozytor, pianista, uczeń Fryderyka Chopina z pochodzenia Ormianin. W 1854, po powrocie z Paryża, gdzie pobierał lekcje u Fryderyka Chopina, na stałe związał się z Lwowem. Dyrektor Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego i konserwatorium, gdzie utworzył klasę fortepianu, uczynił Lwów ważnym ośrodkiem chopinowskim kształcąc przyszłych wirtuozów tego instrumentu.
Mikuli był też uznanym kompozytorem – tworzył utwory fortepianowe, jak mazurki, nokturny czy polonezy, muzykę kameralną, ale również utwory wokalne – cykle pieśni dedykowane przedstawicielkom ówczesnej elity Lwowa, komponował do poezji z kręgów niemieckojęzycznych. Twórczość Mikulego przez wiele lat pozostawała mało znana i mimo wysokiego uznania jemu współczesnych, rzadko wykonywana. Po pracach badawczych muzykologa dr. Michała Piekarskiego, który badał literaturę muzyczną Lwowa, Karol Mikuli i jego twórczość muzyczna zostały na nowo odkryte. Michał Piekarski po wieloletnich poszukiwaniach w archiwach Lwowa, Wiednia i Lipska, w Berlinie odnalazł nuty kantaty, która w 1880 r. w Lipsku ukazała się drukiem i ślad po niej zaginął, jej premierowe wykonanie miało miejsce w 2021 roku podczas koncertu w warszawskich Łazienkach. mot
Odeszła do Pana…
24. maja dotarła do nas niezwykle przykra wiadomość, rano, w szpitalu, o czym poinformowała córka Marta, odeszła do Pana, osoba niezwykle nam bliska, wieloletnia przyjaciółka Fundacji – Hania Lady-Widajewicz, osoba ciepła, serdeczna, z szerokimi zainteresowaniami m.in. literaturą, sztuką, historią. Od 20 lat była zaangażowana w działalność Fundacji Polcul im. Jerzego Bonieckiego, gdzie pełniła rolę konsultantki, za swą działalność, kilka dni wcześniej, została doceniona i nagrodzona. Bardzo trudno będzie pogodzić się z Jej odejściem. Ostatnie pożegnanie 29 maja o godz. 10 na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej 52.
Cześć Jej pamięci!
OTK zaprasza…
Zarząd Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego
serdecznie zaprasza
na spotkanie
Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego,
które odbędzie się w najbliższą sobotę,
27 maja 2023 r. o godz. 16:00
w siedzibie Ormiańskiego Towarzystwa Kulturalnego przy ul. Studenckiej 2 lok. 3A w Krakowie
Tematem spotkania będzie najnowsza publikacja OTK:
pt. GEWORG MARZPETUNI
autorstwa Muracana (Grigora Ter-Howannisjana),
a poprowadzi je prof. dr hab. Andrzej Pisowicz, wybitny armenista i iranista.
O rodzinie Jędrzejowiczów
Po mszy św. ormiańskokatolickiej w niedzielę, 21 maja 2023 r. w salce na Łazienkowskiej 14 w Warszawie Maria Mączyńska, córka Stanisława Jędrzejowicza i Edward Mier-Jędrzejowicz przedstawiali historię swojego rodu – Jędrzejowiczów i Mier-Jędrzejowiczów. Prezentowali archiwalia – dokumenty i fotografie oraz współczesne publikacje. Były też ciekawostki i pytania. To cenny cykl spotkań o rodzinach polskich Ormian zorganizowany przez ks. Józefa Naumowicza. mag
Pamiątki rodziny Moszoro
16 maja siedzibę Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich odwiedził pan Bartłomiej Stanisław Moszoro z Argentyny, Konsul Honorowy RP w Rosario w Argentynie. Potomek rodu, zarazem starszy brat ks. Stefana Moszoro-Dąbrowskiego, zasiadającego od lat w Radzie Fundacji. To rodzina o ormiańskich korzeniach, które są kultywowane a pamiątki rodzinne pieczołowicie gromadzone i przechowywane. Ojciec rodziny, Kazimierz Wiktor Moszoro, w wyniku dziejowych i zawodowych losów, po II wojnie światowej osiadł w Argentynie, gdzie na świat przyszły kolejne dzieci. Wychowywane z dala od Polski ale z pełną świadomością swego pochodzenia, ze wspaniałym językiem ojczystym swych przodków. Pan Bartłomiej Moszoro przekazał do Archiwum Fundacji bezcenne dokumenty i fotografie rodzinne, starannie opracowane i zachowane. Następnego dnia gość z Argentyny, umówiony był w Instytucie
Pamięci Narodowej, gdzie przekazał inne cenne dokumenty – jak oświadczył przywiózł ich z sobą 25 kg. Fakt przekazania darów do IPN został odnotowany w trakcie Seminarium Archiwistów Rodzinnych w Warszawie 18 maja, gdzie p. Teresa Gallewicz-Dołowa z Archiwum Pełnego Pamięci IPN wspomniała o darze p. Bartłomieja Moszoro. Raz jeszcze bardzo dziękujemy za wspaniałe dary i kultywowanie pamięci o swoich przodkach i pochodzeniu.
mot
Ormiańskokatolicka Msza św. w Warszawie
Zapraszam na Mszę św. w obrządku ormiańskim
w niedzielę 21 maja, godz. 11.00
w kaplicy Matki Bożej,
ul. Łazienkowska 14, w Warszawie.
* * *
Po Mszy św. spotkanie przy herbatce.
Spotkanie z przedstawicielami
ormiańskiej rodziny Jędrzejowiczów
(Maria Mączyńska, Edward Mier Jędrzejowicz).
* * *
Maj to miesiąc Maryjny,
miesiąc odmawiania Litanii Loretańskiej.
Jeżeli nie możemy chodzić na nabożeństwa majowe,
zachęcam, by tę Litanię odmawiać w domu
albo słuchać jej śpiewu (wiele nagrań w internecie,
np. https://www.youtube.com/watch?v=iM85qTsdaNk)
* * *
Następna Msza św. ormiańska w Warszawie
w 3. niedzielę czerwca (18 VI, godz. 11.00).
W 1. niedzielę czerwca modlimy się
wraz z klerykami w parafialnych prymicjach
nowo wyświęconych kapłanów
z seminarium warszawskiego.
Z serdeczną pamięcią w modlitwie
ks. Józef Naumowicz
Nowa pozycja w księgozbiorze FKiDOP
Księgozbiór Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich wzbogacił się o nową pozycję ofiarowaną nam przez autora – Piotra Derdeja. Jest to 16. tom “Kościół Cerkiew Synagoga” z niezwykle ciekawej serii “Dwudziestolecie międzywojenne”. W bogato ilustrowanej książce, poznajemy najciekawsze postaci, istotne i ważne zdarzenia, dotyczące tematyki w historii tego okresu.
Kolekcja “Dwudziestolecie międzywojenne” to seria 39 książek o czasach, które przeminęły, a które dzięki autorowi przywracane są pamięci. Czytelnik ma możliwość poznania najważniejszych aspektów życia tamtych czasów – widzimy jak Polacy pracowali i odpoczywali, co ich interesowało, po tematy poważniejsze jak: polityka, rozwój nauki i przemysłu oraz stosunek do mniejszości narodowych.
Książkę wydało Wydawnictwo Edipresse Polska.
I Seminarium Archiwistów Rodzinnych także online
We czwartek, 18 maja 2023 r. od g. 9.00 WEŹ UDZIAŁ w I Seminarium Archiwistów Rodzinnych zorganizowanym przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Archiwum Państwowym w Warszawie z udziałem specjalistów m.in. profesorów Waldemara Chorążyczewskiego i Władysława Stępniaka 👉 https://www.youtube.com/watch?v=TnPeEnN3rP0 i DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o roli archiwów rodzinnych. 📢 NIE BÓJ SIĘ ZADAWAĆ PYTAĆ i DOŁĄCZ DO CZATU NA ŻYWO! Program. Organizatorzy
Noc Muzeów w Skarbnicy polskich Ormian
Wprawdzie nie była to pierwsza, organizowana przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich Noc Muzeów, ale pierwsza w ramach której, zaprosiliśmy zwiedzających
na naszą stałą ekspozycję muzealną –
“Skarbnica polskich Ormian“.
Wystawa, która dla części uczestników tej muzealne imprezy, była również finałem spaceru szlakiem polskich Ormian po Starym i Nowym Mieście, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Spacery prowadziła warszawska przewodniczka, pani Eliza, która specjalnie przygotowała ich program, zgodny z wspomnianym szlakiem ormiańskim.
Od 17:30, kiedy to zaczęli się pojawiać pierwsi zwiedzający, do północy w siedzibie Fundacji było tłoczno, stale napływali zwiedzający. Nasza ekipa przyjmowała kolejnych gości, wręczaliśmy przygotowane Przewodniki po wystawie, ale najwyraźniej większość odwiedzających, chętniej słuchała naszych opowieści i ciekawostek związanych z eksponatami prezentowanymi na wystawie oraz historią polskich Ormian.
Nasza Księga pamiątkowa wzbogaciła się o kilkadziesiąt bardzo sympatycznych, pełnych uznania wpisów. Część gości zapewniała o chęci powtórnego odwiedzenia naszej ekspozycji w gronie rodziny i przyjaciół. Goście obdarowywani byli m.in. zakładkami z ormiańskim alfabetem, mapkami z planem spaceru szlakiem polskich Ormian po Starym i Nowym Mieście, ormiańskim ciasteczkiem “gata”.
Nasi ostatni goście opuścili siedzibę Fundacji sporo po północy.
Zainteresowanym, którzy w tę Noc podążali innymi szlakami, przekazujemy informację,
że w każdą sobotę w godz. od 14:00 do 17:00 nasza ekspozycja jest dostępna.
Dla grup (pow. 6 osób) organizujemy zwiedzanie ekspozycji w dogodnym czasie,
po telefonicznym uzgodnieniu terminu: 502 421 944.
mot
fot. Władysław Deńca